Příliš dlouhý pobyt na Ostrově Entry

Peter May napsal výbornou detektivní trilogii ze skotských ostrovů (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky). Všechny tyto tituly vyšly i v audio formě, načetl je Jiří Dvořák a recenze na něj pějí jen chválu. Sama jsem v knižní podobě četla právě Skálu a ačkoli tomuto žánru úplně neholduji, nezvyklá detektivka hojně propojená s historií se mi moc líbila. Další titul tohoto autora Výjimeční lidé z francouzského prostředí už za zmíněnou trilogií hodně zaostal a do čínských thrillerů už jsem se raději nepouštěla. Ostrov Entry ale podle anotace sliboval návrat ke starým dobrým skotským kořenům.

Ostrov Entry recenze

  • Název: Ostrov Entry
  • Autor: Peter May
  • Interpret: Jiří Dvořák
  • Režie: Jitka Škápíková
  • Délka: 15:28
  • Vydavatel: OneHotBook
  • Rok vydání: 2016

Hlavním hrdinou knihy je detektiv Sime Mackenzie, který s týmem dalších policistů vyšetřuje vraždu na maličkém kanadském ostrově, kde se mísí frankofonní a anglofonní komunita. Žije zde jen něco kolem sta obyvatel, kriminalita je nulová, a tak když je zabit jeden z obyvatel, bohatý podnikatel, vypadá to na jednoduchý případ, kdy je hlavní podezřelou manželka. Pochybnosti má ale „nečekaně“ právě Sime, který už má od počátku pocit, že se s vdovou odněkud zná.

Tato současná linka se pak střídá s vyprávěním z historie. Sime trpí nespavostí a depresemi (existuje nějaký detektiv v současné literatuře, který jimi netrpí?) a v okamžicích velké únavy a náhodných snech se mu vrací příběh vlastního praprapradědečka, který po sobě zanechal podrobné deníky. Jeho prostřednictvím pak tedy zažíváte návrat do období nuceného vysidlování skotských ostrovů. A nechybí tu ani příběh nešťastné lásky.

Musím říct, že jsem s knihou strávila mnohem delší dobu, než by mi bylo milé. Jak současná, tak i historická část byly nabité depresí a zoufalstvím, takže jsem často před spaním dala přednost sledování olympiády a trochu pozitivnějším emocím. Text je také hodně popisný a trochu se vleče. Líbila se mi zejména část po přesunu obyvatel skotských Hebrid do Kanady, kdy začne děj v historické lince odsýpat a i v současnosti se detektiv trochu zmátoří a začne konat.

Celý koncept knihy mi přišel dost uměle a nevěrohodně našroubovaný. Aby se historie a současnost střetávaly, Sime ve snu prožívá příběhy z deníkových záznamů svého prapraprapředka, které jim kdysi četla babička. Má stejné jméno jako předek, stejně jako druhá hlavní postava – ta je pro jistotu i své předchůdkyni podobná. Celkově mi tam vlastně celá ta záležitost s vraždou neseděla. Asi by se mi to líp četlo jako historicko romantický román. Velmi mě zklamal i závěr, kdy se Sime, ve stylu Ramba, po rvačce se zloduchem několikrát vzchopí a ač zraněný, ještě zvládne vyřešit spoustu záležitostí. Motivace vraha mi pak přišla úplně přitažená za vlasy.

Ostrov Entry recenze

Na druhou stranu má tato kniha i nahrávka skvělou atmosféru a na podzimní pomalé poslouchání u krbu je jako dělaná. Popis deštivého a nehostinného podnebí na Magdaleniných ostrovech nebo líčení depresivního prostředí na skotských Hebridech, kde se chudí obyvatelé trmáceli na rašeliništích a snažili se přežít v době neúrody brambor, je výborný. Peter May vás dokáže naladit na tu správnou strunu i při psaní o drsné dlouhé plavbě přes oceán.

Nesporným kladem této nahrávky je výborný interpret, který dokáže celé vyprávění utáhnout sám. Jiří Dvořák je opravdu mistr svého oboru a jeho melancholický hlas se k této knize skvěle hodí. To, že jsem občas usínala po 10 minutách nahrávky rozhodně nejde na jeho vrub, ale spíš to má na svědomí výše zmíněná popisnost a únava po náročných dlouhých letních dnech s dětmi. Jak už je zvykem u vydavatelství OneHotBook, kapitoly oddělují hudební předěly a znělky, které dotváří atmosféru.

Pokud tedy máte chuť maličko se porochnit v podzimní melancholické náladě a líbí se vám příběhy šmrncnuté historií, určitě knihu můžu doporučit. Nečeká vás sofistikovaná ani šokující detektivka, ale zajímavý příběh se skvělou atmosférou.

Za těchto 16 hodin zábavy a trpělivost s pomalými posluchači moc děkuji eshopu Audiolibrix.com

Audiolibrix

Leave a Reply