Dechberoucí rodinné drama Dcery

V říjnu 2015 vyšlo volné pokračování úspěšné knihy Člověk Gabriel od Kateřiny Dubské. Sama autorka knihu Dcery nazývá „rodinným thrillerem“ a je opravdu docela těžké ji charakterizovat. Na autorčinu prvotinu navazuje jen okrajově a i jazyk a atmosféra knihy jsou odlišné. Zatímco Člověk Gabriel je popisován jako pohádka pro dospělé, baladické pohlazení, některé pasáže v této knize jsou hodně mrazivé.

Kniha Dcery Kateřina Dubská

  • Název: Dcery
  • Autor: Kateřina Dubská
  • Nakladatelství: Jota
  • Vydání: 2015
  • Počet stran: 580

Román má téměř 600 stran a popisuje osudy pěti generací žen. Začíná po první světové válce a trvá až do současnosti. Příběh je vyprávěn z pohledu různých postav, ale točí se zejména kolem žen – matek, dcer, vnuček jedné rodiny s romskými kořeny, která se stěhuje ze Slovácka do Prahy. Zpočátku drží rodina pohromadě a pomáhá svým členům přežít různé dějinné i osobní zvraty, postupně se ale pospolitost vytrácí a postavy musí bojovat s nepřízněmi osudu samy.

Osobně se mi nejvíce líbila první a poslední třetina knihy, kdy je možné se více identifikovat s postavami. Nejprve Drahou, později hlavou celého rodinného klanu, a v poslední části s Kateřinou, které se nakonec svou energií podaří z nešťastného koloběhu vymanit. V prostřední části jsem se trochu ztrácela v postavách a možná za mou nechuť mohla i popisovaná doba komunismu, která proti předválečnému období neměla takové kouzlo.

Kniha se občas nečte úplně lehce. Je to častou změnou perspektivy a časové roviny, ale i počtem nešťastných událostí, které se dějí. Ženy dělají jedna za druhou ty samé chyby ve vztazích a občas jsem prostě potřebovala vydechnout a nabrat duševní sílu na pokračování. Zejména, pokud máte v rodině podobný osud někoho z příběhu, může pro vás být čtení psychicky náročné.

Kniha mě velmi překvapila, některé části jsou opravdu dechberoucí a já si jen v duchu říkala, že je to opravdu výborně napsané. Velmi mě zaujala zejména myšlenka, jak jedna chyba nebo událost v minulosti dokáže ovlivnit životy na dlouho dopředu. Moc doporučuji k přečtení.

3 komentářů k “Dechberoucí rodinné drama Dcery

Leave a Reply