Jen si tak hovět a číst

Tak jo, jednou jsem nabídce odolala, ale podruhé už jsem kývla a také se s vámi podělím o své sny o úžasném čtecím místě. A nesmí chybět tipy na aktuální knižní novinky, které byste neměli v knihkupectví minout.

Mám takovou složku, kam si ukládám fotky čtecích koutků, které jsou uklizené, plné slunce a barevně sladěné. V realitě se mi knížky kupí na komodě v ložnici, v přeplněné knihovničce, v kůlně, kam jsme spoustu knih přesunuli, abychom domů nacpaly 2 malé děti, atd. Na křesle, kde by se dalo číst, se válí vyprané prádlo a lampička je uklizená na půdě, protože ji děti shazovaly a kabely už začaly vypadat nebezpečně. Čtu tedy po večerech zkroucená na gauči mezi hračkami, skoro na to nevidím, nebo se choulím v koupelně na koberci, kde mi je zima :)

Takže nejvyšší čas se alespoň trochu virtuálně zasnít. A uvidíme, třeba se i něco začne díte. Někdy stačí svá přání vyslovit nahlas (doufám, že se počítá i psaní na blog) nebo pro ně alespoň něco málo udělat a život vás pak překvapí.

Nejdřív tedy trocha inspirace z mého šuplíčku:

Čtecí koutek

Čtecí koutek Čtecí koutek  Čtecí koutek  Čtecí koutek

„Důkladnou analýzou“ jsem zjistila, že v mých představách hraje hlavní roli okno a přirozené světlo na čtení, pohodlné polštáře a prostor, kde nemusím jen sedět, ale trochu se i rozvalit (mé polohy na čtení jsou opravdu zvláštní). A bílá barva!

Domů by mi ale v současné době bohatě stačila např. tato kombinace:

Čtecí koutek Rozesivacka

Zdroj obrázků: biano.cz


A když teď mám vaši pozornost, dovolím si přihodit pár tipů na knížek, které byste neměli minout. Ať už je budete číst ve svém dokonalém křesle nebo v metru na lavici :)

Opuštěná společnost – Erik Tabery

Opuštěná společnost

Novinka od šéfredaktora Respektu, na kterou se moc těším, i když to jistě nebude veselé čtení.

„Psal jsem ji vlastně roky, při vedení Respektu to moc nešlo, takže jsem se toho vzdal, ale řada témat se v posledních dvou letech prohloubila a měl jsem pocit, že ji mám dokončit. Některé věci jsem naznačil v textech pro náš časopis, ale tady byla možnost vše rozvést, přidat kontext.
Snažil jsem se mimo jiné popsat, jaké ideje stály u zrodu našeho státu, pátrám po tom, jestli jsou stále platné. Věnuji se výzvám, které před námi podle mě stojí a snažím se nabídnout i nějaká řešení. Rozebírám také, nakolik je vize Andreje Babiše v souladu s tím, co vkládal do základů státu Masaryk, jaká je v tom všem role médií, intelektuálů či mladých lidí.“ (zdroj: FB autora)

Více informací a ukázku najdete na webu www.opustenaspolecnost.cz.

Ganbare! Workshopy smrti – Katarzyna Boni

Ganbare Workshopy smrti

První kniha edice Prokletí reportéři slovenského nakladatelství Absynt, které se zaměřuje na reportážní literaturu, na českém trhu.
Je příběhem lidí, kteří se pět let po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima pokoušejí vrátit zpět do normálního života. „Ganbare!“ znamená „Vydrž to!“, „To dáš!“ – a tragédií poznamenaná část Japonska už je z tohoto zvolání poněkud unavená. Někteří z přeživších se naučili potápět, aby mohli najít těla svých ztracených blízkých na dně moře. Jiní se snaží žít tak, jako by se nic nestalo, další rozmlouvají s duchy a jsou i tací, kteří se začali zapisovat na workshopy smrti. Kniha získala Literární cenu Gryfia, udělovanou ženským autorkám a dostala se do finále prestižní reportérské Ceny Ryszarda Kapuścińského.

Co by můj syn měl vědět o světě – Fredrik Backman

Co by můj syn měl vědět o světě

Máte rádi Fredrika Backmana? Tuhle jednohubku si nemůžete nechat ujít. Knížka je vážně vtipná, někdy sice maličko sklouzává do trapnosti, ale o tom to rodičovství je. A dojetí nesmí chybět. Jako vždy přesně na té správné hranici, aby tady to už do kýče nesklouzlo.

A jestli máte děti (nebo možná ani nemáte, ale ještě jste nezapomněli, jaké to je), pak moc doporučuji knížku Justýnka a asistenční jednorožec od Kateřiny Maďarkové.

Justýnka a asistenční jednorožec

Za tip na článek a možnost se zasnít děkuji:

biano.cz
Martinus.cz

5 komentářů k “Jen si tak hovět a číst

  1. Myslím, že v mé složce jsou hodně podobné obrázky. Taky mám v hlavě sen o čtecím koutku u okna a se spoustou polštářů. :-) Chtělo by to konečně začít realizovat. Moc děkuji za knižní typy, dnes se jdu „podívat“ do knihkupectví- zase a zase domů určitě nepojedu s prázdnou ;-)

  2. Hezky napsaný článek, člověk se sám zasní..😊 jen hned první mě zaujala.. zmiňujete se o nabídce, které jste napodruhé neodolala, ale není nikde zmíněno o jakou nabídku se jedná.. hledala jsem v textu odpověď na svou otázku, ale nikde jsem ji bohužel nenašla.. no a tak mi zvědavost nedá se nezeptat..🙂

Leave a Reply