Mezi řádky (říjen – listopad 2017)

Rychlý přehled přečtených knížek, než se blog na rok odmlčí.

Přečtené knihy

Tři minuty do soudného dne – Joe Navarro (recenze)
Nejsem úplně fanda špionážních thrillerů, ale tenhle mě vážně překvapil. Je totiž podle skutečných událostí a napsal ho člověk, který se na případu osobně podílel. Takže tu nenajdete přestřelky agentů a automobilové honičky, ale popis mravenčí práce, administrativy, rozhovorů a výslechů. Autor je navíc expertem na řeč těla a umí o tom psát poutavě, takže doporučuji.

Osm hor – Paolo Cognetti (recenze)
Příběh o přátelství dvou odlišných mužů, o horách, svobodě, hledání sebe sama, schopnosti žít v přítomnosti, ale i o propásnutých příležitostech a ceně vzpomínek. V teple a bezpečí prožijete svou vlastní výpravu do horských sedel, soutěsek a vrcholů a také do nitra dvou mužů, které pojilo nezvykle silné přátelství. Popisy přírody a krajiny tady nebudete přeskakovat, ale naopak si je užívat.

Vítejte v Autistánu – Josef Schovanec
Chvíli mi trvalo, než jsem se v této neznámé zemi Autistánu zorientovala, zvykla si na řeč, vtípky a jiný způsob myšlení, časem jsem se tu ale cítila skoro jako doma. Spousta věcí k zamyšlení i k pobavení :)

Norský dandy – Jan Guillou
I druhý díl Velkého století se čte parádně. Tentokrát sledujeme anglickou společnost lordů, umělců, homosexuálů. Společnost, kde se nemusíte starat o velikost svého bankovního účtu, ačkoli už tušíte, že tento stav nemůže vydržet věčně. Určitě si dám někdy o vánočních klidných dnech další díl.

Ganbare! Workshopy smrti – Katarzyna Boni (recenze brzy)
Na tuhle knížku pár vět nestačí, budu psát recenzi. Jen se mi nějak nedostává klidného soustředěného času :(

Nokturna: Pět příběhů o hudbě a soumraku – Kazuo Ishiguro
Melancholické a náladové příběhy, které se točí kolem hudby a hudebníků. Zejména první z nich mě dostala. Mám tenhle úsporný styl psaní, kdy ale záleží na každém slovu, moc ráda. A jistá pomalost, neukončenost a nutnost si věci domýšlet se k nokturnům hodí.

Ubulená hromádka štěstí – Sarah Andersen.
Nevydržela jsem a hned ji při práci zhltla. To je prostě dokonalost…Diky za potvrzení, že v tom nejsme sami. Komiks pro všechny introverty.

Videa, filmy

Červená – nový dokument Olgy Sommerové o operní pěvkyni Soně Červené. Krásné a mrazivé zároveň.

Boj – dánské válečné drama o morálních dilematech a nesnadných volbách. Pro mě fungovala zejména druhá polovina filmu, která se odehrávala mimo bojiště v soudní síni.

Leave a Reply