Udělejte si čas na Kafe a cigárko

Blog Marie Doležalové kafeacigarko.cz jsem objevila zhruba před rokem, kdy zde měla první články a pravidelně každý čtvrtek přidávala další. Zaujalo mě, jak dokáže vystihnout divadelní prostředí, píše vtipně a přirozeně. Postupně přibývaly články i z oblasti televize, filmu, reklamy nebo osobněji laděné texty. Když pak na podzim dostala cenu Magnesia blog roku, bylo to podle mě potvrzení, že se jedná o opravdu originální a výborně psaný web.

Kafe a cigárko - recenze

 • Název: Kafe a cigárko
 • Autor: Marie Doležalová
 • Nakladatelství: Domino
 • Vydání: 2015
 • Počet stran: 264

Knížka vyšla v listopadu a já ji dostala nečekaně k Vánocům :) Najdete zde texty převzaté z blogu, nic navíc ani velké změny nečekejte. Proč tedy nečíst jen internetovou verzi? Kniha výborně vypadá, má zajímavou obálku a celkové vizuální zpracování. Modrá ořízka, neobvyklý formát, použitý papír i písmo – to vše dělá z knížky hezký dárek a v knihovně se bude hezky vyjímat. Jen se maličko bojím, zda vydrží vazba.

Kafe a cigárko

Dalším velkým plusem jsou skvělé ilustrace a komiksové stripy Jana Hofmana, které doprovázejí velkou část článků. Pro mě to byl jediný obsah, který jsem z blogu neznala, protože ho čtu z mobilu, kde v malém rozlišení nejsou obrázky k přečtení.

Co bych vytkla je absence obsahu, občas chci někomu doporučit jen určitý text a vyhledávání je tak celkem složité.

Kafe a cigárko

Krátké texty jsou výborné na odpočinkové čtení a stoprocentně vám zvednou náladu. Sebekritika, humor, upřímnost, ironie – to vše zde najdete a určitě si oblíbíte. Jen doufám, že se autorka k psaní vrátí, zatím to vypadá, že si dává pauzu po náročné Star Dance, kterou letos také mimochodem vyhrála.

9 komentářů k “Udělejte si čas na Kafe a cigárko

  1. To jsem ani nevěděla, že je taky vyprodaná (já zas čekám na dotisk PS od Ani Geislerové). Ale koukám ne Heuréku, že ji ještě někde skladem mají a na dotisk to vypadá 29.1., takže brzy… A díky za pochvalu :)

 1. Já se přiznám, že knihám na základě blogu příliš nefandím, protože zatím jsem netrefila na žádnou, co by se mi vážně líbila, ale ta od Ani Geislerový mě docela láká, protože jí mám hrozně ráda a ty její články v Elle jsem vždycky hltala jako první :)

  1. Tohle je taky moje první „blogová“ knížka. Asi jedna z mála, která si vydání zasloužila. Jinak od Ani jsem žádné články nečetla, takže o to víc se těším, že to pro mě bude nové čtení :).

 2. Tuto knihu nutně potřebuji mít ve své knihovničce! Moc se těším, až se do ní, co nejdříve začtu. Maruška je mi moc sympatická a na její blog se jednou za čas s radostí vracím a čtu si její skvělé články.
  Super recenze, máš překrásný blog. :-)

  1. Díky svému formátu z knihovny pěkně trčí :) Ale knížka se čte vážně skvěle, určitě doporučuji. Občas nakukuji na její blog, jestli zase nezačala psát. A díky moc za pochvalu.

 3. Blogové příspěvky na Kafeacigárko jsem taky vždycky ráda četla – a opravdu doufám, že se k psaní někdy vrátí!
  Ta knížka vypadá moc hezky, to je pravda, ale nějak mě pořád neláká si ji kupovat, když už jsem články četla… Ale hezký dárek by to určitě byl.

  1. Leni, upřímně řečeno, já bych si ji sama taky nekoupila, ani jsem si ji speciálně nepřála. Ježíšek vymyslel sám a já jsem nakonec ráda :) Pro někoho, kdo blog nezná, to je určitě super dárek.

Leave a Reply