O Churchillovi s britským vtipem

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Winston Churchill toho stihl za svůj život vykonat hodně a chyby se mu rozhodně nevyhnuly, právě naopak. Jak by ale vypadaly dějiny bez onoho „faktoru Churchill“?

Faktor Churchill

  • Název: Faktor Churchill
  • Originální název: The Churchill Factor
  • Autor: Boris Johnson
  • Překladatel: Pavel Bakič
  • Nakladatelství: Kniha Zlín
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 400

O životě i politické kariéře tohoto legendárního státníka vyšly desítky publikací a často jde o díla rozsáhlejší a detailnější, než je kniha novináře, politika a bývalého starosty Londýna Borise Johnsona. Komplexnost ale není autorovým cílem, záměrem bylo vybrat okamžiky dějin, které Churchill svou osobností rozhodujícím způsobem ovlivnil – ať už pozitivně, či negativně.

Velká část knihy je věnována roku 1940, ale spoustu se toho dozvíte i o dalších událostech 20. století i samotné osobnosti Winstona Churchilla. Základní životopisné údaje, které znají téměř všichni, autor doplňuje o méně známé detaily. Ve zkratce představí, jaké bylo Churchillovo dětství a mládí, které zážitky a konkrétní osobnosti ho formovaly, vyjasní vztah k ženám, Francii i politickým konkurentům. Dozvíte se, kde se vzaly jeho výborné rétorické schopnosti, až bláznivá odvaha nebo co bylo klíčové pro jeho vzestup na vrchol. Jádrem knihy je pak popis a podrobná analýza zásadních politických rozhodnutí, selhání i klíčových úspěchů. Kniha ale nekončí v roce 1945. Víte třeba, co dělal Churchill po druhé světové válce? Jak ovlivnil formování Blízkého východu nebo co si myslel o počínající evropské integraci?

Zbytek recenze si můžete přečíst na blogu Neoluxor.cz

3 komentářů k “O Churchillovi s britským vtipem

Leave a Reply