Mezi řádky (září 2017)

Rýmičky, dětičky, co vám budu povídat :) Ale něco jsem přečíst stihla. Tentokrát zde nezvykle najdete tipy na knížky pro děti od 2. do 6. třídy. Připravovala jsem velkou čtenářskou soutěž k nám do knihovny, tak jsem něco načetla.

Přečtené knihy

Pro dospělé

Dům z karet – Michael Dobbs
Výborný politický thriller s trochu šablonovitými postavami, ale perfektní zápletkou a hlavně dokonale vykresleným prostředím. Jen nemůžu říct, že je radost ho číst – na to je moc reálný.

Hypnotizér – Lars Kepler
Za mě trochu promarněný čas, už si ani po pár dnech nevybavuji děj a postavy. Nezaujalo.

Nová Odysea – Patrick Kingsley
Výborná knížka o migraci, důvodech a příčinách. Data a objektivní žurnalistiku doplňuje i osobní pohled a názor autora – novináře, a zlidšťují ji osobní příběhy některých uprchlíků. Jen mě z téhle knížky svírá srdce :(

Dětské (2. – 3. třída)

Dubánci – Příběhy jednoho roku – L. Šťastná, S. Rydval, P. Václavek
Originální příběhy o dubáncích jsou moc milé a často i vtipné. A fotografie k nim neopakovatelné :) Doporučuji i pro menší děti a společné čtení s rodiči.

Tajný cirkus – Diana Mašlejová
Příběh zvědavé a odvážné holčičky, která na dovolené s rodiči odhalí tajemství hotelu, kde se ubytovali. Líbilo se mi i poučení v knížce, kdy se pátrá po příčině chování „zlých“ lidí.

Tajná dvojka A+B – Zločin mezi dinosaury – Klára Smolíková, Jiří Walker Procházka
Kratičká knížka, které nechybí spád a hlavně skvělé postavy. Vhodné pro kluky i holky, kteří mají rádi akci a moderní příběhy. Doplněno krátkými špionážními úkoly na konci kapitol

Čarodějka Winnie – Šest nejhezčích pohádek – Valerie Thomas
Moje oblíbenkyně Winnie a její kocour Wilbur :) Vhodné pro menší děti i jako čtení s rodiči. Krásné ilustrace plné detailů a chytré příběhy se budou určitě líbit.

Hravouka – Tereza Vostradovská
Přírodovědné vyprávění o myšce, která poznává své okolí a píše vlastní knihu. Hravouka byla oceněna různými porotami a oprávněně. Děti baví i návazná aplikace na tabletu.

Stáhnout si můžete i celý seznam 30 knížek, které máme vybrané do soutěže. STÁHNOUT ČTENÁŘSKÝ PAS PRO MLADŠÍ DĚTI >>>

Dětské (4. – 6. třída)

Země příběhů : Kouzelné přání – Chris Colfer
Příběh z pohádkové země skvěle odsýpá a nechybí ani dojetí a morální poučení, které z toho ale tak moc okatě nekouká. A je to vtipné :) Pro kluky i holky.

Záleskautky – Střez se svaté kočičky
Komiks, který mě osobně nezaujal, ačkoli skaut je mi blízký. Postav bylo celkem dost na tak krátký sešit, takže se s nimi pořádně nestihnete seznámit. Dobrodružná a fantasy linka v příběhu se mi vůbec nelíbila, lepší byly části z tábora a běžných činností. Ale možná už jsem na tenhle typ komiksů stará :) Uvidíme, co na to děti. Jako plus vidím určitě humor, rychlý spád a dobré dialogy.

Ronaldo – Yvette Darska
Životopis Ronalda sepsaný speciálně pro děti. Výborná forma a obsahu tak akorát. Jen já prostě toho Ronalda nemusím :) Ale ve stejné edice ještě vyšel Messi, Zlatan Ibrahimovič a teď nově i Neymaer, tak můžete vybírat podle preferencí vašeho malého sportovce.

Zloděj luridia – Bobbie Peers
Tohle je opravdu pecka. Akční příběh o devítiletém klukovi, který umí geniálně řešit šifry. Výborně napsané a bez hluchých míst.

Darcy Burdocková – Laura Dockrill
Darcy není dokonalá holčička, vzteká se, je nespravedlivá, žárlí, ale z chyb se umí poučit a hlavně umí psát skvělé příběhy pro ostatní děti i pro sebe. Maličko rozvláčnější, ale jinak pěkná knížka pro mladší holčičky.

Noční můry – Jason Segel, Kirsten Miller
Dobrý potenciál příběhu, kdy děti bojují proti svým nočním můrám v jiném světě trochu kazí dlouhý úvod a hlavní hrdina, který se opravdu chová nesnesitelně. Nakonec mě ale tahle knížka i rozplakala, jak byla na konci dojemná.

Ovladač lidí – David Baddiel
Bezvadný příběh sourozenců, kterým se do ruky dostane superovladač, kterým dokáží ovládat toho druhého. Jak to využijí? Vylepší svůj vzhled, postaví se svým trapičům ve škole a zlepší své sportovní výkony. Co když se ale ovladač vybije? Moc doporučuji, je to zábavné, moderní a dobře napsané.

Můj anděl strážný : Nové začátky – Victoria Schwab
Gabby nastoupila do nové školy, její bráška je vážně nemocný a maminka nemá čas na její starosti ani radosti. Pak se ale objeví skvělá kamarádka Aria. Co na tom, že je to vlastně anděl? Citlivý příběh o hledání sama sebe a kamarádství.

Nejhorší děti na světě – David Walliams
Mé první seznámí s Walliamsem, kterého děti milují. Jo, je to vtipné, ale často taky hodně nechutné :) Kapitolu o zeleném z nosu jsem raději vynechala úplně… Asi bych příště sáhla po jiném autorově titulu.

Stáhnout si můžete i celý seznam 30 knížek, které máme vybrané do soutěže. STÁHNOUT ČTENÁŘSKÝ PAS PRO STARŠÍ DĚTI >>>

Filmy, videa

V tomto směru je to u mě stále hodně tristní :( Po delší době jsem ale mohla jet promítat film do knihovny a viděla tak film Masaryk. Za shlédnutí určitě stojí, i když mi tam mnohé vadilo.

Film Masaryk

House of cards – po přečtení knižní předlohy jsem zkusila dva díly tohoto seriálu. Sice mě překvapilo, že je z amerického prostředí, ale jinak skvěle vystihnuty politické intriky a čachry. Škoda, že už večer nemám moc energie na sledování.

Dum z karet

Ostatní

Jak už jsem psala v úvodu, rýmy a nachlazení nás všechny postupně skolily, takže jsem se doma tak trochu potácela a snažila se udržet zdání normálního fungování. Ale pak stejně přijede vaše maminka a řekne při pohledu na vaši domácnost „To je sajgon“ :)

V těch pár dnech, kdy mi bylo líp, jsem pracovala jako divá doma i v zaměstnání, protože Týden knihoven je prostě velká událost.

Díky za přečtení a dejte mi vědět, jak se vám líbí tipy na knížky pro děti.

2 komentářů k “Mezi řádky (září 2017)

  1. Dobrý den! Bezva nápad na čtenářskou soutěž – „Čtenářský pas“! Zajímalo by mě, jaké otázky tam máte, kolik, jak vypadá soutěžní karta. Nemohla byste mi nějakou poslat na ukázku? Děkuji! A váš blog se mi moc líbí! Markéta

Leave a Reply