P.S. – barevný svět Ani Geislerové

P.S. je sbírka fejetonů, které Aňa Geislerová psala pro časopis Elle. Vyšla před Vánoci a měla takový úspěch, že už byla 2x vyprodaná a já svůj výtisk nakonec získala také až na začátku února. Jak splnila má očekávání?

PS Ana Geislerová

 • Název: P.S.
 • Autor: Aňa Geislerová
 • Ilustrovala: Lela Geislerová
 • Nakladatelství: Ikar
 • Vydání: 2015
 • Počet stran: 216

Aňa Geislerová pravidelně téměř 5 let psala o tématech jako jsou „láska, máma, táta, strach, sex, dětství, pravda, zrada“ a nyní vše vychází v jedné vymazlené knížce. Najdete zde obecnější úvahy nad mateřstvím, partnerstvím, rodiči, ale i například zamyšlení nad celulitidou, těhotenským břichem nebo večírky v Karlových Varech. V textech se často odráží roční období i fáze života, ve kterém se právě autorka nachází. Nečekejte ale žádné pikantnosti ze soukromého života nebo herecké historky z natáčení. V knížce Aňa řeší podobné problémy a má stejné sny jako my „ostatní“.

Psát o těhotenství je jako snít o dortu, který máte před sebou nejdřív jen na papíře, pak v troubě a teprve pak, když dokončíte veškeré zdobení a laskání se s krémem a polevou, vidíte před sebou výsledek svojí práce, který ale milujete už jen pro tu vynaloženou práci, aniž byste ochutnali. Je to váš dort. Váš vlastnoručně vyrobený dort!

PS Geislerová

Knížka se čte příjemně, vyhýbá se největším klišé, ačkoli k tomu témata lákají. Často mají zajímavou pointu. Některé fejetony mě osobně dojaly k slzám – jo, já vím, na mateřské jsem trochu sentimentální :) Je asi pochopitelné, že kvalita trochu kolísá, někdy se myšlenky opakují a filozofuje se doslova nad „nesmrtelností chrousta“. Občas byla také znát jakási autocenzura a texty pak nešly tak do hloubky. Doporučila bych tedy spíš přerušované čtení, třeba 2-3 texty každý den ke kávě, než číst knížku vcelku.

pS Ilustrace

Co je ale na téhle knížce výjimečné, je její vzhled. V knihkupectví vás knížka zaujme určitě na první pohled. Má krásnou vazbu, zelenou ořízku a výraznou obálku. Uvnitř pak najdete neuvěřitelné množství ilustrací od Lely Geislerové. Každá kapitola, každá část obsahuje vlastní kresbu, která vystihuje nebo dokresluje obsah. Výborné jsou i detaily jako stránkování, občas vykreslená celá stránka nebo poznámky na konci. Na knížce je také barevná gumička, která vypadá výborně. Také jsem konečně použila ty infantilní záložky, které mi kdysi poslal knihobit v balíčku – na tuhle knížku se výborně hodí :)

PS Geislerová

Celkově mě knížka příjemně překvapila (aneb moje předsudky o píšících herečkách). Některé texty mě vzaly za srdce, jiné tolik nezaujaly, ale víc bylo těch inspirujících. Doporučila bych jako odpočinkové čtení na dovolenou nebo do kavárny. Nebo si udělejte velký čaj, sedněte ke krbu pod deku a v klidu si knížku vychutnejte.

P.S. Je pravděpodobné, že to není poslední knížka od Ani a můžeme se těšit na pokračování (viz rozhovor v DVTV.cz)

9 komentářů k “P.S. – barevný svět Ani Geislerové

 1. Co si budu namlouvat, nebýt toho, že brigádničím v knihkupectví, asi bych tuhle knihu úplně minula. Jenže když jsem viděla, jak se po knize zaprášilo (a to hned dvakrát), rozhodla jsem se, že si ji vážně budu muset někdy přečíst :) Podle Tvé recenze to vypadá jako velmi dobré čtení, jen mám dojem, že některá probíraná temáta (například prácě ta o těhotenství a rodině) budou přeci jen více sedět starším ženám než jsem já. Ale i tak se na knihu docela těším :)

  1. Já na ni narazila taky úplně náhodou před Vánoci a zaujala mě jen designem. Až když jsem si přečetla, že i texty stojí za přečtení, napsala jsem Ježíškovi :) Rozhodně má knížka výborný marketing a trefila se do správné doby, fejetony to nejsou nějak zázračné, ale jako celek i s ilustracemi to prostě zafungovalo. A máš pravdu, že mě zaujala hlavně témata jako těhotenství, děti, ale myslím, že si v tom každý najde své podle toho, co zrovna řeší a čím prochází – témat je tam dost. Tak jsem zvědavá, jak se ti bude líbit :)

  1. Vypadá opravdu jako nějaký ručně ilustrovaný deník a v knihovně se vyjímá :) Mám ráda, když si s knihami nakladatel vyhraje i graficky. Proti čtečce to má pak něco navíc.

 2. Aňu G. mám hodně ráda, je to skvělá herečka a zajímavá osoba. Rozhovor z DVTV se mi líbil velice. Dřív jsem si Elle občas kupovala, když byl k časopisu přiložen nějaký zajímavý dárek a její fejetony jsem někdy četla, ale nikdy mě nezaujaly. Byla jsem dost překvapená, jaký obrovský úspěch kniha má! Nicméně pokud na ni narazím v knihovně, tak si ji ráda půjčím a pořádně prohlédnu, Anina sestra Lela maluje moc krásně.

  1. Já právě Elle vůbec neznám, takže jsem netušila, co čekat. Podle mě minimálně polovinu úspěchu tvoří právě ony ilustrace. Texty jsou sice dobré (alespoň většina), ale samy o sobě by to taková bomba nebyla :)

 3. Slíbila jsem si, že se na tvojí recenzi podívám až potom, co sama knížku dočtu. V sobotu jsem jí dočetla a musím říct, že mám podobný názor. Někdy se její myšlenky točí pořád dokola, ale jindy se jí zase povede moc milý fejeton, který mi udělá radost a zvedne náladu :)
  Rozhodně budu číst znovu a po částech (ted jsem četla najednou a nebylo to ono)

  1. Taky mám docela chuť se k některým fejetonům vrátit. Teď se mi knížka vrátila, půjčovala jsem ji ségře, tak se mrknu na ty, co jsem si zakládala :) A díky za komentář :)

Leave a Reply