Mezi řádky (únor 2016)

Je tu další každoměsíční článek o tom, co jsem dělala a co plánuji. V únoru bylo konečně celkem dost času na čtení, ačkoli jsem ještě dokončovala nějakou práci. I tak mě překvapilo, kolik jsem toho nakonec stihla – 9 knížek a 3 audioknihy. Nej zážitkem byla určitě kniha o J. Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli a poslech Dívky ve vlaku.

Přečtené knihy

 • Jablko – Michel Faber (recenze)
 • Povídky – Zdeněk Svěrák
 • Obraz Doriana Graye – Oscar Wilde
 • P.S. – Aňa Geislerová (recenze)
 • Ilustrovaný Harry Potter a kámen mudrců – J. K. Rowling (recenze)
 • Vejce a já – Betty McDonald
 • Selský baroko – Jiří Hájíček
 • Eva Zaoralová – život s filmem – Alena Prokopová
 • Jako bychom dnes zemřít měli – Miloš Doležal (recenze)

vejce a já obraz doriana Graye Povídky Svěrák Selský baroko Eva Zaoralová Jako bychom dnes zemřít měli Jablko P.s. harry-potter-a-kamen-mudrcu-ilustrovana-rada

Audioknihy

Konečně jsem přišla na chuť audioknihám a napsala jsem o tom článek. Stihla už jsem poslechnout:

Dívka ve vlaku To neřeš Zmizelá

Velkou radost mi udělalo, že se podařilo domluvit s eshopem audioteka.cz na spolupráci. Poskytnou mi audioknihy dle vlastního výběru za to, že o nich zveřejním recenzi. Právě tak poslouchám K2 od Josefa Rakoncaje a je to příjemná změna po těch psychothrillerech.

audiotekaCZ- logo

Blog

Blog mě hodně těší. Píše se mi už trochu lehčeji, není to taková dřina, začínám si to i občas užívat. Baví mě i vaše komentáře přímo u článků nebo na sociálních sítích. V číslech:

 • Celkem jsem od ledna napsala 15 článků.
 • Je zde 88 komentářů.
 • Blog už zaznamenal přes 1000 návštěv.
 • Na instagramu je přes 200 sledujících, na facebooku už je vás přes 50

Videa, filmy, články

To bylo opět slabší. Ale něco málo jsem stihla:

Jídlo

Někdy mi dělá radost zkoušet nové recepty, kdy nevím, jak se vše povede. Někdy je to fiasko, často průměr, ale někdy se zadaří a recept zařazujeme do oblíbených. Tento měsíc zaujalo :)

 • Pečené zelí s ořechy podle Kuchařky ze Svatojánu – velká dobrota
 • Sezamové kuličky – raw dezert, ale měla jsem pak pocit, že mám žaludek plný semínek (recept)
 • Buchty podle březnového Apetit časopisu – do druhého dne byly pryč, takže palec nahoru
 • Radioaktivní tofu pomazánka – nemám fotku, ale je výborná (recept)

pečené zelí sezamové kuličky buchty

 • Octové brambory podle Jamieho Olivera – trochu kyselejší, ale zkusím příště opravdu s červenou cibulí a bude to luxusní (recept)

Octové brambory

Fitkoučink a cvičení

Minulý měsíc jsem slibovala report z měsíčního zkušebního období kurzu fitkoučinku. Nebudu popisovat celý obsah kurzu a všechna doporučení, ale co mě nejvíc zaujalo a co plánuji dál dodržovat.

 • Střídavá sprcha – teplá, studená, teplá, studená. Vynechala jsem jen párkrát a pořád mě to baví. Pokud děti ráno dovolí, je to skvělý start do nového dne.
 • Pozdrav slunci – další z ranních rutin, která se mi líbí. Zabere to asi 5 minut a přitom se mi za ten měsíc opravdu hodně zlepšila flexibilita.
 • Ovocný den – jeden den v týdnu se jí pouze ovoce. Mám s tím trochu problém, večer mám hroznou chuť na pečivo, ale snažím se dodržovat, protože se mi po tom hodně zlepšilo trávení. Myslela jsem tedy, že s ním problém nemám, ale tento kurz mě přesvědčil, že to šlo ještě hodně zlepšit.
 • Jíst jen 3x denně, nepít při jídle a asi půl hodiny před a po jídle. Spolu s ovocným dnem funguje výborně. Bála jsem se, že budu mít hlad, protože jsem byla zvyklá svačinkovat, ale kupodivu mi to bohatě stačí. Pro víc informací, proč a nač, doporučuji poslechnout kurz.
 • Zalíbily se mi i další drobnosti – pít ráno zázvorový čaj, soustředit se na jídlo a sebe, abych poznala, kdy je dobré přestat, pít vodu s limetkou, dýchat při chůzi nosem, atd.

Celkově tedy kurz doporučuji a mrzí mě jen, že některé věci bohužel nejsou v současné době v mých časových a osobních možnostech. Např. bych se ráda naučila nějakou techniku meditace. Bohužel přes den opravdu není lehké najít 20 minut klidu (natož pak před snídaní).

Kurz mě taky nakopnul ke cvičení. Doporučuje sice cvičení jógy, ale tady na malém městě si moc vybírat nemůžete a doma se na jógu necítím, přijde mi dost složitá na to, abych cvičila a zároveň se snažila sledovat nějaké video. Zašla jsem tedy do místního VM fit na cvičení nazvané „Problémovky„, kde jsem zjistila, že opravdu problém v některých partiích mám :) Rehabilitační cvičení na míčích to pak jen potvrdilo. Obě doporučené pro začátečníky, ale daly mi zabrat. Nicméně i po 6 lekcích se na cvičení těším a je to fajn relax a vyčištění hlavy, kdy si celou dobu na nic jiného nevzpomenu.

Zrovna nás u cvičení vyfotili, tak mám důkaz :)

Cvičení vm fit

Dětská skupina

Hurá! Náš projekt byl doporučen k financování. Akce spuštěna. Takže datová schránka opět v permanenci, návštěva banky, dokumenty a hlavně už přijel bagr. Trochu mě tedy vyděsilo, když si Vítek všiml, že má na dveřích samolepku Pata a Mata, ale nakonec odvedl dobrou práci :) Teď už opět čekáme, tentokrát na dobré počasí, aby sem mohl přijet jeřáb a osadit buňky. Zatím to tady vypadá jako bahniště pro prasátko Pepinu…

Bagr dětská skupina Dětská skupiny úpravy

Ostatní

 • Blíží se jaro, včely už párkrát vyletěly na prolet – začínám se těšit a zároveň děsit nové sezóny. Někdy se rozepíšu více, zatím jsme jen odevzdávali měl a úly jsem jen lehce poklepala, jestli ve všech nějaké včelky zbyly.
 • Příjemná změna, trocha fyzická práce venku – uklidila jsem hromadu pilin po řezání dřeva na podzim. Vítek pomáhal vlastní lopatou :)
 • Marek odjel na pár dní s Vítkem na hory, tak jsem si odpočinula jen s jedním dítětem a dohnala resty v domácnosti.
 • Před spaním se vždy snažím v mysli zhodnotit den a vzpomenout si na všechny pozitivní zážitky a okamžiky, které mi udělaly radost. Zkoušela jsem si je i zapisovat, ale často na to večer nenajdu čas… Doporučuji!
 • Navštívila jsem přípravný kurz na VŠ (podrobný článek) a podala si přihlášku obor Informační studia a knihovnictví.
 • Přihlásila jsem se do emailového kurzu 3 měsíce inspirace na Renenekuda.cz. Chci se trochu víc rozepsat a restartovat fantazii. První úkoly jsou zajímavé, uvidíme, jestli vydržím.

A co v březnu?

 • Sešlo se mi teď hodně knížek na čtení a dál budu poslouchat před spaním audioknihy.
 • Chystáme se na víkend na hory a Jonášek bude mít 1. narozeniny, takže bude velká sláva.
 • Musíme se už pořádně opřít do založení té dětské skupiny, takže budu tvořit nový web a hlavně začneme hledat zaměstnance. Snad už se taky podaří umístit buňky a začnou stavební úpravy a plánování interiéru.
 • Začínáme promítat v mé oblíbené knihovně v Dolním Bousově
 • Předpokládám, že už také bude teplejší počasí a přibude práce venku, takže už nebude tolik času na „flákání“ se doma. Chtěla bych také udělat velký generální úklid doma a vyházet co nejvíce věcí, nějak mám pocit, že se tady pořád jen topíme ve věcech.

Budu se těšit zase za měsíc!

11 komentářů k “Mezi řádky (únor 2016)

 1. Celé čtení je uchvacující a to, že toto vše stíháš za jeden měsíc – neuvěřitelné.
  Opravdu velevtipná je poznámka „Pat a Mat na autě“.
  Zbytek je pro mě:
  inspirující ( recepty a sprchování),
  návodné ( videa, filmy, články)
  scifi (fitkoučink a cvičení)
  a nevím jak jedním slovem pojmenovat zvědavost, překvapení, přání všeho dobrého a hodně úspěchů v budování školičky.

  1. Díky za komentář. To jsem ráda, že něco inspiruje. Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit sprcha :) A ze školičky mám stejné pocity, navíc ale nervozita a trochu strach, abychom to vše nějak ukočírovali. Uvidíme, jak se to povede.

 2. Máš to taaaak krásné :) úplně ti závidím tolik elánu. Já se zánětem žaludku jsem úplně chcíplá a bez energie :(
  Jde vidět, že tě blog a knihy těší a nás pak těší si o tom od tebe číst :)

  1. Díky moc :) Rozhodně mě pořád baví víc číst než psát, ale zlepšuje se to. Taky mám občas krize, kdy bych jen zalezla do postele a děti vyslala někam daleko. Tak ať ti je brzy líp!

 3. Už jsem se nemohla dočkat, až zase napíšeš. Musím potvrdit, jsi inspirativní člověk :) Tolik recenzí, fitkoučing, dětičky a ještě včely! Já mám vždycky pocit, že oproti ostatním lidem toho zvládám hrozně málo, ale zase když to sepíšu za celý měsíc, tak to tak úplně blbě nevypadá :)

  1. Lenny, díky moc za pochvalu, to se dobře poslouchá :) Já mám právě taky pořád pocit, že se jen pinožím doma v plínkách, ale tohle mi pomohlo si uvědomit, že to tak úplně není. Ale chce to tolerantního partnera…

 4. Po přečtení předchozích komentářů musím souhlasit a taky si vedle tebe připadám malinko nevýkonná :-D A to mám pocit, jak vůbec nic nestíhám, fakt nevím, kam ten čas mizí :-D
  Pozdrav slunci je skvělý začátek dne, vždycky mám období, kdy ho pravidelně cvičím a pak to zase začnu flákat, takže dík za připomenutí :-) Obecně bych se chtěla vrátit k dobám, kdy sem každý den cvičila alespoň půlhodinky jógu, ale teď to stíhám max. jednou za týden…
  V březnu taky slavíme první narozeniny, to bude veselo, už abych začala vymýšlet dort :-)
  A gratuluju ke spolupráci s Audiotékou :-)

  1. Monis, díky za komentář a gratulaci, mám z audioteky vážně radost. Jinak asi budu muset přidat ještě kolonku, co všechno jsem tento měsíc zase nestihla. Bude taky pořádně dlouhá :) Já se k józe ještě pořád odhodlávám, ale už jsem taky trochu nalomená a myslím, že ji brzy doma zkusím – v týdnu, kdy se nedostanu na cvičení, to bude fajn udržovací cvičení. A dort se u nás osvědčil takový ten nepečený ze zakysané smetany a ovoce. Dá se krásně nazdobit, můžou ho i mrňata a chutná i dospělým. A hlavně je hotový do půl hodinky :)

 5. Ahoj Mončo, jsem z tvého blogu fakt nadšená, ještě že jsem ho zahlédla na facebooku…moc mě baví ho číst a fakt nechápu, že toho se dvěma dětmi tolik stíháš, máš můj obdiv…já mám jen jednoho raubíře a mám kolikrát pocit, že nestíhám:)..je fakt, že já dost trajdám venku, s jedním se to ještě dá, ale jak teď začíná chodit, tak už to není tak valné, už nechce v kočáru moc být…jinak teď jsem dočetla Kafe a cigárko a chystám se na PS. od Ani, ale tvoji recenzi si přečtu až po, abych se nenechala ovlivnit:)..tyto dvě knížky jsem si nadělila k narozkám pro radost.Dívku ve vlaku tu mám půjčenou…ale nejsem tak rychlý čtenář, jako ty…kdy ty čteš? já přes den když malý spí v kočáru se snažím doma uklidit, uvařit atd. a večer to tady musím taky „pofackovat“ a pak dám před spaním pár stránek a uspí mě to…

  1. Ahoj Mili, to jsem ráda, že se ti líbí. Psaní mi pořád moc nejde, tak každé povzbuzení potěší :) Jak to stíhám? Je to o prioritách, takže u nás moc pofackováno není. Mára mi každý den dává 2 hodinky volna, kdy si vezme obě děti a já si můžu dělat, co chci. A musím říct, že když to tady vidím, tak se někdy musím držet, abych celou dobu nestrávila jen úklidem. Takže čtu po kouskách, když se namane chvilka – např. když uspávám mladšího v nosítku na zádech a Vítek si zatím hraje nebo kouká na pohádku, když někam jedeme autem, někdy se mi dokonce podaří i po hodinovém uspávání večer zase odběhnout a pár stránek přečíst. Jinak jsem teď docela přišla na chuť i audioknihám, při uspávání je to fajn alternativa ke čtení. Tak se měj hezky a dej vědět, jak se ti líbilo P.S. a Dívka ve vlaku :)

 6. Δύο από εμάς ζούμε στη ÃŽÃÂŽŽÂµÃÂƒÃÂƒÃŽ˜±ÃŽÂ»ÃŽÂ¿ÃŽÂ½ÃŽÂ¯ÃŽÂºÃŽÂ·.Πιστεύο…Î¼Ãõ ότι ο λαός πρέπει να ενωθεί σύσσωμος στο ίδιο μέρος για να έχει δύναμη η φωνή μας.

Leave a Reply