Sarajevská princezna – o válce bez příkras

Sarajevská princezna je kniha, která vás chytne za srdce. Chtěla jsem na ni napsat recenzi, ale nejde mi to. Je v tom příliš emocí.

sarajevska princezna

Jak poznám výbornou knihu? Nedokáži přestat číst, čtu na jeden zátah, v každé volné chvilce. Po dočtení příběh nemůžu vyhnat z hlavy, hledám si další informace o jejím obsahu a autorovi, přemýšlím, jak bych se v dané situaci zachovala já. Tahle kniha je opravdu výjimečná a zasloužila by si co nejvíc čtenářů a velkou pozornost. Zatím se jí to snad daří, úspěch měla v zemích bývalé Jugoslávie, v ČR už proběhl dotisk a chystají se překlady do dalších jazyků.

  • Název: Sarajevská princezna
  • Autor: Edo Jaganjac
  • Překladatel: Dušan Karpatský
  • Nakladatelství: Galerie Gema
  • Vydání: 2015
  • Počet stran: 286

Autor Edo Jananjac je chirurgem v motolské nemocnici, pochází ale ze Sarajeva, odkud v 90. letech uprchl před občanskou válkou. V knize popisuje zkušenosti a zážitky z válečného období, kdy zhruba 15 měsíců pracoval v tamní nemocnici. Bez elektřiny, vody, s neustálým strachem z odstřelovačů. Pašování zraněných, boj s byrokraty, odloučení od rodiny, vyčerpání, snaha zůstat člověkem. Spousta myšlenek, bez příkras popsané hrůzy války i velká kritika mezinárodních organizací. A také příběh pětileté holčičky Irmy, kterou BBC nazvala Sarajevskou princeznou.

Ukázka z knihy:

Ten večer v nemocnici Koševo nafta došla úplně. Leželo tam osm nejtěžších pacientů, za které dýchaly přístroje. Ty tehdy nahradili lidé a chopili se balonů. Dýchali a dýchali. Umělé dýchání se skládalo z rytmického stlačování balonku přesně určeným rytmem a silou. K něčemu takovému je zapotřebí šikovnosti a nedá se to dlouho vydržet. Prsty začínají postupně bolet a vypovídají poslušnost. Personál plakal a zápasil s křečemi v prstech a rukou… Pak dorazili noví ranění. Najednou tu nebyl nikdo, kdo by vystřídal ty, co dostávali křeče. Postupně nevěřícně a plni zoufalství odpadali se strašnými bolestmi v rukou. Do rána bylo všech osm uspaných pacientů mrtvých a zoufalý personál s uplakanýma očima byl k neutišení, protože cítil vinu, za jejich smrt.

Tuhle knížku moc doporučuji. Všem!

4 komentářů k “Sarajevská princezna – o válce bez příkras

Leave a Reply