Nahlédněte do hlavy chirurgovi na Misi Afghánistán

Možná jste zaznamenali bezprecedentní útok na nemocnici v Afghánistánu, k němuž došlo v září 2015 – americké bomby, které na ni dopadly, si vyžádaly 22 obětí z řad lékařů i pacientů. Právě v této nemocnici se odehrává děj knihy Mise Afghánistán. Chcete se na chvíli podívat pod ruce českého chirurga a nechat si o jeho zážitcích vyprávět v audioknize?

Mise Afghánistán

  • Název: Mise Afghánistán
  • Autor: Tomáš Šebek
  • Interpret: Lukáš Hlavica, Tomáš Šebek
  • Režie: Miloš Vrána
  • Délka: 10:15
  • Vydavatel: Audiotéka
  • Rok vydání: 2016

Kniha je souborem deníkových zápisků chirurga Tomáše Šebka ze dvou misí v afghánském Kundúzu, kam vyjel s organizací Lékaři bez hranic v letech 2013 a 2015. Jednalo se pokaždé o zhruba měsíc a půl dlouhý pobyt v zařízení, kde se před vchodem do šatny odevzdávaly zbraně, kde se každý den podávalo hlášení o bezpečnostní situaci, kde se občas, například po výbuchu na tržnici, museli vypořádat až se 40 zraněnými najednou a kde jedním z nejčastějších zranění, které musel Šebek jako chirurg řešit, bylo prostřelené břicho.

Mise Afghánistán

Nečekejte, že se dozvíte bližší informace o tom, jak se lidem žije v současném Afghánistánu, nebo že se dočtete podrobnosti o samotném válečném konfliktu. Autor své zážitky popisuje den po dni, a jelikož se mimo nemocnici dostane jen velmi vzácně, většina textů se logicky týká chirurgie, pacientů, kolegů a fungování nemocnice a Lékařů bez hranic. Příběhy každodenní nemocniční rutiny (pokud tedy lze neustálý „přísun“ vážných chirurgických případů považovat za rutinu) občas vystřídají obecnější úvahy autora o válce, morálce a národní hrdosti. Ale nemusíte se bát, na konci takové pasáže se autor většinou hodně rychle (často i jedinou sebeironickou větou) shodí a vrátí vás do brutální přízemnosti prostřelených útrob, krve a nekončící únavy.

Ukázka

 

Tomáš Šebek si na nic nehraje a upřímná je i samotná kniha, která se nesnaží působit dojmem náročné literatury. Zápisky jsou psány jednoduchým nespisovným jazykem, kde často narazíte na nějakou tu „prdel“ nebo jiný, drsnější výraz. Vyvolává tak pocit, jako byste se s autorem znali už dlouho a četli jeho soukromý deník určený kamarádům nebo kolegům.

Pro mě to bylo fascinující čtení, měla jsem pocit, jako bych nahlédla do nějaké jiné dimenze. Povolání lékaře (a chirurga zvlášť) je u nás bráno velmi prestižně, na jejich dovednosti hledíme téměř s nábožnou úctou. Tady jsme najednou konfrontováni s realitou – jsou to také jenom lidé, kteří tápou, nevědí, snaží se, jsou unavení a frustrovaní. Někteří jsou sebevědomí, jiní pokorní. Přečíst si upřímné a autentické zápisky jednoho z nich rozhodně stojí za to!

Mise Afghánistán

A nakonec musím ještě pochválit výběr interpreta, kterému tato role sedla jako „prdel na hrnec“ (když už jsme u těch drsnějších výrazů). Poslech jsem tentokrát opravdu užívala – skvělý výraz, tón hlasu, dobře načasované pauzy. Lukáš Hlavica nijak výrazně nepřehrává, čte jednoduše a s odstupem a brzy máte pocit, jako by seděl vedle vás a vyprávěl vám příhody z mise u kávy. Jediné, co mě trochu rušilo, byla výslovnost anglických výrazů v první části (v druhé už jich bylo méně, nebo jsem si zvykla.)

Knihu doporučuji v jakékoli podobě – je k dostání v tištěné a elektronické formě i jako audiokniha. Pokud se chcete dozvědět, jak to na podobné misi chodí a jak pracuje chirurg ve složitých podmínkách, a pokud si chcete popřemýšlet o nespravedlnosti osudu, určitě po Misi Afghánistán sáhnete. Jestli navíc máte něco společného se zdravotnictvím nebo dobrovolnictvím, pak určitě neváhejte – užijete si ji o to víc.

Za poskytnutí audioknihy děkuji
audiotekaCZ- logo


Poznámka na konec: Na podobné téma ještě doporučuji knihu Tichý Dech – Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti od Jana Trachty. Další výborná kniha o osobních zkušenostech na misích Lékařů bez hranic.

8 komentářů k “Nahlédněte do hlavy chirurgovi na Misi Afghánistán

    1. Tak to jsem ráda, vážně se mi moc líbila. Já už po ní pokukovala v knižní podobě, když vyšla na Velký čtvrtek, ale když byla možnost ji mít v audio podobě, tak jsem po ní sáhla :)

Leave a Reply