16 skvělých knížek pro děti do 3 let a další bonusové tipy

V tomto článku naleznete seznam našich nejoblíbenějších knížek a leporel pro děti zhruba do 2,5 až 3 let. Vybrala jsem knížky pro nejmenší děti, které se nám osvědčily se starším synem. Vyzkoušeli jsme jich docela dost, půjčovali i v knihovně a stylem pokus omyl postupně došli k našim zamilovaným titulům. Každé dítě je sice originál, ale myslím, že některé principy budou fungovat bez ohledu na individualitu dítěte :) Na konci článku pak ještě najdete odkazy na blogy a zdroje, kde čerpat další inspiraci.

16 tipů na knížky pro děti

Knížky jsme začali číst, resp. prohlížet zhruba od 10 měsíců a každý den se k nim od té doby pravidelně vracíme. Před spaním, ale i v průběhu dne, když je ta správná nálada. Musím říct, že se čtení s dětmi určitě vyplatí – obohacují si slovní zásobu, trénují soustředění a trávíte společný čas. Snad i do budoucna zakládáme na lásku ke čtení. Ale to se nechám překvapit :)

Co můžu ještě vřele doporučit je vytvoření malé knihovničky přímo pro vaše malé čtenáře. Pokud máte někde trochu volného místa, stačí několik jednoduchých poliček ve vhodné výšce, kde jsou knížky uloženy nastojato, aby si je děti mohli snadno vybírat a znovu ukládat. My jsme použili poličky na kořenky z Ikey, ale není to úplně ideální, někdy vyšší knížky přepadají dolů. Koukala jsem ale, že mají v sortimentu novinku – podobné poličky přímo určené na knížky (Flisat).

Poličky na knížky pro děti

A teď už slíbené knížky:

1. Můj svět – hrajeme si na schovávanou

Malá jednoduchá knížečka, kde jsou na každé dvojstránce otevírací dvířka. Jen pozor u úplně malých dětí, mají tendenci dvířka utrhnout úplně :) V knihkupectví seženete i s dalšími obrázky.

Muj svět knížka Muj svět knížka

2. Piky Piky Ententýky

Klasické leporelo s obrázky Josefa Lady a krátkými básničkami. U leporel obecně je těžké doporučovat, tady bych vyzkoušela víc titulů. Já jsem většinou nedokázala moc odhadnout, které se bude líbit. Tohle jsem zrovna odhadovala na průšvih a nakonec bylo naše nejoblíbenější.

Piky piky ententýkyPiky piky ententýky

3. O veselé mašince

Další barevné leporelo, které jsme prohlíželi stále dokola. Básničky nejdou moc z pusy, ale obrázky zaujmou i nejmenší děti. Navíc bydlíme na bývalém nádraží :)

O veselé mašinceO veselé mašince

4. Truhlička na první slovíčka

Krabička, která obsahuje 15 malinkatých leporel. Jsou vhodné i pro ty úplně nejmenší děti – jsou opravdu odolné, takže kousání a slintání tolik nevadí a z knížeček se dají stavět třeba věže. V pozdějším věku jsou pak výborné i na drobnou motoriku a třídění, kdy děti zařazují knížky na správné místo.

Truhlička na první slovíčka Truhlička na první slovíčkaTruhlička na první slovíčka

5. Žába leze po žebříku – Říkejte si a cvičte

Leporelo, kde kromě ilustrací a básniček najdete i popis pohybových aktivit, které k nim lze dělat. Zhruba od 1,5 roku to Vítka moc bavilo a některá z cvičení děláme doteď.

Žába leze po žebříku - Říkejte si a cvičteŽába leze po žebříku - Říkejte si a cvičte

6. Vařila myšička kašičku – Říkadla pro nejmenší

Další knížka, která se mi osobně moc nelíbí, resp. její ilustrace, ale svým formátem a obsahem je pro zhruba 2leté dítě ideální. Máme i další větší knížky s říkadly, ale tahle prostě vede.

Vařila myšička kašičku - Říkadla pro nejmenší Vařila myšička kašičku - Říkadla pro nejmenší

7. Krtek a sněhulák

Náš nejmilejší příběh o krtkovi a jeho kamarádovi sněhulákovi. Text je delší, tak upravujeme a vyprávíme vlastními slovy. Knížka má ale propracované obrázky a dojemný příběh, který dobře končí :)

Krtek a sněhulák Krtek a sněhulák

8. Kozí knížka

Originální knížka od Terezy Říčanové, kde se dozvíte vše o životě (i smrti) koz. Tahle knížka se líbí hlavně mně, ale i Vítek si ji rád čas od času vytáhne :)

Kozí knížkaKozí knížka

9. Bílá paní na hlídání

Na základě večerníčku České televize vznikla i tato komiksová knížka, kde najdete všech 9 dílů o nezbedných čtyřčatech a jejich paní na hlídání. Zaujme už trochu starší děti kolem 3 let, ale vytáhnou si ji u nás často i školkové děti. Výhodou je, že si ji děti můžou „číst“ i sami :)

Bílá paní na hlídáníBílá paní na hlídání

10. Můj medvěd Flora

Velká klasika od Daisy Mrázkové, kterou já osobně z dětství neznala. Krásný příběh o nalezeném medvědovi. Výborně je zde zpracovaný i text – krátké jednoduché věty, kterým děti dobře rozumí.

Můj medvěd FloraMůj medvěd Flora

11. Polámal se mraveneček

Malinkatá knížka se známou básničkou. Máme ji ještě po manželovi a Vítek ji rád prohlíží sám :)

Polámal se mraveneček

12. Mláďata v lese – stiskni a poslouchej

Knížky se zvuky jsou vděčné a můžete vybírat z více druhů. Děti to baví, naučí se druhy zvířat i jejich hlasy. Máme ještě větší, kde je asi 30 zvířat – tu ocení už maličko starší děti.

Mláďata v lese - stiskni a poslouchej Mláďata v lese - stiskni a poslouchej

13. Nový domek pro myšku

Chytrá knížka, kterou často čteme před spaním. Opakování jednotlivých situací hezky zklidňuje. A pozor – teprve nedávno jsem zjistila, že původně měla být knížka s otvory – ty jsme si tam tedy ručně vystříhali :)

Nový domek pro myšku Nový domek pro myšku

14. Krtek a jeho svět

Velká knížka s básničkami o krtkovi. U nás ale spíš než básničky frčí obrázky, kde najdete opravdu všechno – čísla, barvy, zvířata, hračky, různé situace.

Krtek a jeho svět Krtek a jeho svět

15. Knížka – Hervé Tullet

Tuhle originální knížku bych doporučila tak od 2,5 roku. Rodič čte instrukce, dítě reaguje a v knížce se dějí věci :)

Knížka - Hervé Tullet Knížka - Hervé Tullet

16. Obrázkové příběhy – Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc

A nakonec to nejlepší – tyto velkoformátové knížky jsou u nás prostě hit číslo 1. Takzvané hemživé obrázky v 5 různých knihách podle ročních období. Jsou výborně vymyšlené, příběhy různě navazují, hledáte stejné postavy, zvířata, vývoj situací. Pokaždé nás ještě něco překvapí, a to je prohlížíme skoro každý den. Nejdříve jsme měli jen Léto, ale museli jsme dokoupit další. Doporučuji tak od 2,5 roku – vyzkoušejte, jestli vás také podobný typ zaujme.

Obrázkové příběhy - Jaro, Léto, Podzim, Zima, NocObrázkové příběhy - Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc

Bonusy

Ještě tu mám pár tipů na čtení a prohlížení, které vás nebude v knihkupectví nic stát :)

Knížka o zvířatech

V obchodech jich najdete velkou hromadu, ale u nás má největší úspěch tato brožura, kterou jsme dostali zdarma v ZOO :)

Knížka o zvířatechKnížka o zvířatech

Rodinné fotoalbum

Prohlížet si samy sebe děti baví :) Poznávají i různé příbuzné, babičky, apod. Dobré i pro nácvik jmen.

Rodinné fotoalbum Rodinné fotoalbum

Obrázková kuchařka

Určitě doma nějaké kuchařky máte, zkuste si je někdy prohlížet s dětmi. Možná budete překvapeni jako já, jak moc je to bude bavit. Navíc ingredience a jednotlivé pokrmy vypadají reálně a proti dětských kresleným knížkám je to příjemná změna. V této knížce jsou navíc i nafocené postupy přípravy, tak děláme jako že „vaříme“ a pak jako „jíme“ :)

Obrázková kuchařka

Blogy a další zdroje tipů na dětské knížky:

Doufám, že se tipy a nápady někomu z vás budou hodit, v knihkupectví je dětských knížek obrovská nabídka a vybrat ty dobré přímo na místě je celkem složité.

Za doporučení dalších knížek i blogů a webů budu moc ráda.

13 komentářů k “16 skvělých knížek pro děti do 3 let a další bonusové tipy

 1. To je hezký a inspirativní přehled :-) Ta Kozí knížka vypadá trochu děsivě :-D
  Jinak teda taky vůbec nedokážu odhadnout, co se bude líbit, ale podědili jsme spoustu knížeček a leporel, tak snad si něco vybere, protože je fakt, že dneska je toho v obchodech nepřeberné množství a já vůbec netuším, co vybrat :-) Ale ty básničky a říkanky jsou občas dost krkolomné, vůbec mi to nejde přes jazyk :-D
  A kuchařky jsou u nás taky velmi vděčné, i časopisy o jídle (asi to bude stejný žroutík jako maminka :-D)

  1. Kozí knížka – a to jsem tam ten nejděsivější obrázek nedala :) Ono se to taky hodně mění, některé knížky jsou u nás hitem třeba měsíc a nedá bez nich ránu a pak najednou změna a jede některá jiná. Jsou ale stálice, které nikdy nezklamou a ke kterým se pořád vracíme. Ty jsem právě dala do tohoto článku. Každopádně mě čtení s dětmi čím dál víc baví a nejradši bych nakupovala další a další skvělé tituly. To už je asi prokletí nás knihomolů :) Ještě že existuje knihovna…

  1. Tak koukám, že jsem od Kozí knížky spíš odradila :) Ona je ale vážně pěkná, jen prostě nic nezastírá – je tam třeba, jak koza čůrá, jak na ní skáče kozel, porod kůzlátek a pak bohužel, že některé kozy lidé zabijí a sní. Na někoho to může být drsné. Vítek má tedy nejraději stránky s kůzlátky a tam, kde koza bobkuje :) Krtek je stálice, ale některé televizní díly se mi moc nelíbily, tak jedeme spíš knížky.

 2. super vyber. niektore mame aj my oblubene. napriklad tu truhlickovu si pampuch rad pozera uz dva roky. a o masinke sme citali tolkokrat, ze sa mi o tom aj snivalo.
  inak skvely napad s tym rodinnym albumom, to by ma nenapadlo.

 3. Ahoj, skvely napad. Tvuj blog je mi blizky, rada si ctu Tve prispevky. Zvukove knizky super, totez slovnikove-ukazovaci, okenkove Madlenka milovala -to prekvapeni pokazde znovu :-)), 15 neznam vada zajimave, a truhlicka taky pekna, krtek ji zacal bavit az kdyz cetla, ja jsem u cteni nahlas zacla vzdycky zivat ja proste nejse typ na dlouhe predcitani,…Jo a basnicky a rikadla notoricky znamy jsou taky fajn, totez ukazovaci veci , to se pak da vyuzit i bez knizky a materska pamet to zvladne naslepo :-)) diky za inspiraci n clanek. A dik za tenhle blog-je fajn :-)

  1. Gábi, díky za komentář a pochvalu. To mě těší, že jsme na stejné vlně :) Večer těsně před spaním už jen potmě vyprávíme a nečteme a taky u toho šíleně usínám… Dlouhé předčítání u nás zatím nehrozí, ale jsem zvědavá, jestli třeba jednou spolu budeme číst Harryho Pottera.

 4. Krásný článek – a hned s některými plně souhlasím – zároveň moc děkuji za uveřejní. Na Den děti chystám video,kde budou tipy jak pro mladší tak pro starší dětičky :-) a me se náhodou Kozí kniha líbí – juknu na ní v knihovně ;-)

 5. Vydarený zhrňujúci článok, každé dietko, ktoré začne čítať pred prvými narodeninami dostáva super veľký darček od rodičov. Že ho čítanie bude baviť ja neskôr, o tom niet pochýb :). Kozí knížka ma nadchla! A ďakujem za spomenutie v záverečnom zozname.

  1. Děkuji za komentář :) Zatím si knížky užíváme všichni, tak uvidíme, jak to dopadne v budoucnu. I já jsem měla období, kdy jsem četla méně, ale stejně se ke knížkám vždycky vrátím :)

Leave a Reply