Audiokniha Zmizelá vám z hlavy jen tak nezmizí

Jeden z velkých literárních fenoménů, bestseller roku 2012, je příběhem o manželství, vztazích, psychologii, emocích, ale hlavně skvělý thriller, který vás určitě několikrát překvapí. Jak se mi líbila jeho audioverze?

Zmizelá - audiokniha

 • Název: Zmizelá
 • Autor: Gillian Flynn
 • Režie: Jitka Škápíková
 • Interpret: Jana Stryková, Jan Zadražil
 • Délka: 17:29
 • Vydavatel: OneHotBook
 • Rok vydání: 2014

Na Zmizelou jsem narážela už dlouho na více místech. V Odvážných palcích měli film podle této předlohy často jako měřítko dalších titulů, v různých žebříčcích se objevovala na předních příčkách a nakonec kritici začali označovat loňský knižní hit Dívka ve vlaku jako letošní Zmizelou. Když se v naší knihovně stále neobjevovala, zkusila jsem ji ve formě audioknihy.

Jedná se o překvapivý psychothriller vyprávěný z pohledu dvou manželů. V den, kdy slaví 5. výročí své svatby, Amy nečekaně zmizí a vše nasvědčuje tomu, že byla unesena či zabita. Začíná vyšetřování a kdo je první podezřelý? Samozřejmě manžel Nick. Úvod, zhruba první třetina knihy, kdy je potřeba představit postavy, historii vztahu a manželství, mi přišla trochu méně zábavaná. Pak to ale nastane! Nebudu prozrazovat, ale rozhodně se nudit nebudete, příběh vás nenechá ani na chvíli vydechnout a já jen valila oči (nebo spíš uši). Hodně se mi líbil i originální závěr, který jsem rozhodně nečekala.

Zmizelá - audiokniha

Audioknihu vydalo nakladatelství OneHotBook, které je známé pečlivým výběrem interpetů a hudebního doprovodu. Knihu načetli Jan Zadražil a Jana Stryková. Musím říct, že na oba jsem si musela chvíli zvykat a zejména v prvních kapitolách, které mě úplně nesedly ani po obsahové stránce, se mi občas jejich styl čtení nelíbil, přišel mi příliš výrazný a přehnaný u Amy a naopak bez výrazu u Nicka. Nakonec jsem ale příběhu i vypravěčům podlehla. Nick opravdu dokáže znít a chovat se jako někdo, kdo zabil svou manželku, a Amy občas vystupuje tak protivně, že máte pocit, že by měla zmizet :) Hudební předěly (zejména ty kytarové) se mi naopak líbily velmi už od začátku a k příběhu se výborně hodily.

Oproti Dívce ve vlaku je Zmizelá rozhodně výrazně rafinovanější a promyšlenější a v knižní podobě bych jí určitě dala přednost. Co se ale týče audio zpracování, líbila se mi o chlup víc právě Dívka ve vlaku. Každopádně se jedná o další výborný příběh, který jsem si při uspávání dětí užila a doporučuji k přečtení i poslechu.

Ještě se teď chystám na film. Viděli jste? Stojí taky za to?

6 komentářů k “Audiokniha Zmizelá vám z hlavy jen tak nezmizí

 1. Viděla jsem film v kině a úplně mě dostal! Doporučuju. Opravdu dobře natočený, hlavně Rosamund Pike jako Amy je naprosto mrazivá. Slyšela, že kniha je ještě lepší: nicméně když už vím, jak příběh dopadne, nemám motivaci ji ještě číst…

  1. Už se na něj vážně těším, jen chci chvilku počkat, ať celou dobu jen nesrovnávám s knížkou. Teď jsem nedávno takhle četla Marťana a pak šla hned na film a vůbec jsem si to neužila. Jinak opačně už by mě to taky nebavilo, číst předlohu po filmu :)

   1. Já četla Zmizelou až poté, co jsem viděla film, a musím říct, že je to pro mě tak dobrá kniha, že mi to na čtenářském zážitku vůbec neubralo… Navíc jsou tam mini odchylky, takže překvapení se konalo i tak.
    Moni, jsem každopádně zvědavá, jak se Ti bude film líbit a přeji pěkný divácký zážitek :)
    Hezké pondělí,
    K

    1. Já moc knížek až po filmu nečetla. Vlastně si pamatuji asi jen Mechanický pomeranč a tam u mě tedy filmová verze rozhodně vyhrává. Díky za komentář a přání. Dám sem pak vědět, jak se mi líbil film. Chci teda ještě přemluvit manžela, aby na to koukal se mnou, ať vidím reakce někoho, kdo to nečetl :)

 2. tak Zmizelou jsem nejprve četla a knížka mě fakt dostala, film jsem poté také shlédla, ale jak to mám asi u většiny případů, knížka je knížka a film mi skoro vždy přijde slabší…ale rozhodně koukni, ztracený čas to rozhodně není:)

Leave a Reply