Mezi řádky (březen 2016)

Březen prolétl opravdu ve vysokém tempu, ale povedla se spousta práce a i na zábavu se nějaký ten čas našel :) Z knížek byl největším zážitkem určitě Stolek s citróny.

Přečtené knihy

 • Stolek s citróny – Julian Barnes (recenze)
 • Literární spolek Laury Sněžné – Pasi Ilmari Jääskeläinen
 • Anežka – Viktorie Hanišová (recenze)
 • Rok Kohouta – Tereza Boučková
 • Porodní bába – Katja Kettu
 • Proměněné sny – Petra Dvořáková
 • Člověk Gabriel – Kateřina Dubská (recenze bude brzy)

Stolek s citrony Literární spolek Laury Sněžné Anežka Rok kohouta Proměněné snyPorodní bábaČlověk Gabriel

Audioknihy

 • K2 – 8611 metrů (recenze)
 • Právě poslouchám Dalajlamovu kočku, ale nějak se tím nemůžu prokousat. Recenze bude brzy.

k2-8611-metru dalajlamova-kocka

Videa, filmy, články

Tentokrát mám rekord – 2 plnohodnotné filmy za měsíc :)

 • Zmizelá – na tenhle film mě nalákala audiokniha, kterou jsem poslouchala. A film rozhodně nezklamal, zahráli to výborně. Ale jako téměř vždy kniha je prostě kniha :)
 • Zkáza krásou – dokument Heleny Třeštíkové o Lídě Baarové jsme promítali v knihovně v Dolním Bousově. Dorazilo přes 30 lidí a film je docela povedený. Rozhodně můžu doporučit spíš než film Filipa Renče na podobné téma.
 • Smrt v životě nechceme – dokument v pořadu ČT Nedej se o naší společnosti a vztahování se ke smrti. Pro mě hodně těžké na sledování, ale nutí k zamyšlení.
 • Odvážné palce – další z restů je pryč. Dokoukala jsem díly až do současných premiér a zlikvidovala zpoždění asi 6 dílů. Můj seznam filmů, co chci vidět, se opět dost natáhnul :)
 • Stihla jsem také dočíst všechna vydání Respektu, na která jsem neměla čas. Bylo to úctyhodných 12 čísel.Respekt
 • Vybírám ještě pár rozhovorů z DVTV, které mě zaujaly:
  • Kamila Zlatušková – kreativní producentka, která stojí za odvážnějšími pořady jako Ptáčata, Třída 8.A, Tečka páteční noci, dostala nedávno výpověď z České televize.
  • Zdeněk Svěrák – rozhovor o psaní, divadle, moci, stárnutí, ale samozřejmě i o Cimrmanovi.
  • Radek Kašpárek – kuchař, který dostal nedávno pro svou restauraci michelinskou hvězdu. Pro mě osobně velmi zajímavý rozhovor o tom, jak to v podobné branži chodí, o managementu, vedení lidí, jídle a perfekcionismu.
  • Kato – raper Adam Svatoš – legenda ve svém oboru v rozhovoru o hudbě, zodpovědnosti i zdravotních problémech.

Jídlo

Mám novou kuchařku Lahodně s Ellou, tak zkouším první recepty. Bohužel bez fotky, ale vyzkoušeli jsme poprvé např. quinou nebo černou rýži. Ochucujeme sojovkou Tamari, sezamovou pastou Tahini a umeoctem. Jestli to jsou pro vás cizí slova, tak vězte, že je to vše výborné :) Druhá knížka Saláty s láskou mě zatím nějak nepadla do noty.

Lahodně s Ellou

Jednou týdně si dávám k obědu ovocný salát – celý ovocný den je pro mě utrpení, tak jsem to redukovala alespoň na oběd. Už se těším na domácí jahody.

Ovocný salát

Dětská skupina

Povedlo se, buňky jsou na místě. Musím říct, že ten obrovský jeřáb na našem dvorku byl opravdu zážitek…

Dali jsme také dohromady všechny informace a vytvořili webové stránky www.hopsahejska.cz. Ty jsou ještě trochu ve vývoji a čekáme na nové logo, ale to hlavní už je hotovo. Hledáme v současné době lektory i děti, tak kdybyste o někom vhodném věděli, budeme rádi za sdílení.

Marek úspěšně absolvoval rekvalifikační seminář a zkoušku na Chůvu, mě to čeká za 14 dní. Bohužel bez semináře, tak držte palce, ať to zvládnu jen s pomocí skript :)

Ostatní

 • Včelky – provedli jsme první jarní prohlídku, všechna včelstva úspěšně vyzimovala, nosí pyl i sladinu a mají už plod. Jedno už mělo méně zásob, tak jsme přidali medocukrové těsto, ale vypadá to, že už při tomhle pěkném počasí zvládnou vše nanosit samy. Zúčastnila jsem se také výroční schůze včelařů, to je taková pravidelná sešlost místní organizace v hospodě, kde dostaneme guláš, předseda pokárá hříšníky, kteří měli víc roztočů, dohodneme se, že pojedeme na výlet do výzkumáku, který se nakonec nezrealizuje, a zase se po hodině rozejdeme :) Letos to ozvláštnil jen starý psací stroj Consul, který je potřeba odepsat a řešilo se, co s ním :)
 • Nechala jsem se konečně ostříhat – je to úleva. A předpokládám, že tady by mi to bez fotky neprošlo, takže před a po momentky.Před a po účes
 • Účetnictví – zpracovala jsem daňovou evidenci a podala všechny možné přehledy a přiznání pro manželův pivovar. Byla to moje premiéra, ale s pomocí kamarádky na mailu a telefonu se snad podařilo. Na VŠE bylo pro mě těch pár povinných předmětů o účetnictví vždy největší utrpení, ale jsem ráda, že jsem se zas něco nového naučila :)
 • Všechny muže v rodině skolila rýmička, takže jsme si asi 2 týdny užívali doma. Nejhorší je těch pár nocí, kdy je nejhůř a nemožnost někam vyrazit.
 • Naposledy jsme se ještě dostali na hory, kde Jonášek celý pobyt strávil nácvikem lezení po schodech a my tedy hlídáním Jonáška, jak leze po schodech. Ale párkrát jsme i vyrazili ven na poslední zbytky sněhu :).
 • Podařilo se mi konečně roztřídit a zpracovat fotky, které se mi tu od Vánoc kupily ve složkách.
 • Jonáškovi byl 1 rok :) Oslava byla parádní, jen ty letní venkovní sešlosti jsou prostě trochu jednodušší na organizaci. Už u Vítka jsme vymysleli, že kluci nedostávají dárky k prvním narozeninám, ale až k 11. Může to být něco, co by je mohlo dál směřovat nebo naopak nějaký artefakt z této doby. Všechny dárky schováváme zabalené na půdě ve velké bedně a dostanou je za 10 let. Nejdříve z toho byli prarodiče a známí trochu rozpačití, ale nakonec to mělo velký úspěch, všichni něco vymysleli a těší se, jak se budou jednou dárky líbit :)
  Jonášek - 1 rok

Budu se těšit zase za měsíc!

7 komentářů k “Mezi řádky (březen 2016)

 1. Tak Jonáškovi opožděně všechno nejlepší! Gratulace k úspěchům a držím palce na zkoušku na Chůvu :) A ty kratší vlasy ti sluší hned jsi prokoukla! :)

  1. Děkujeme :) Ona ta zkouška není zas tak těžká, trocha zdravovědy, pedagogika, vývoj dětí, připravit hru… Ale nějak se nemůžu dostat ani k těm skriptům :)

 2. Lahodně s Ellou jsem si pořídila po Vánocích a nejdřív se mi ta kniha strašně líbila, ale teď už z ní nejsem zas tak nadšená… Skvělé jsou sladké recepty (na batátové brownies nedám dopustit), ale ty ostatní jsou buď pro mě takové zbytečné (třeba recept na hummus nebo datlové pyré) nebo mě zas tak neoslovily (smíchat fazole z plechovky s něčím zvládne každý), ale vizuálně je moc hezká :-)
  Nový sestřih ti moc sluší :-)
  A Jonáškovi přeju všechno nejlepší k narozeninám! :-) Taky jsme známým zakázali dárky (protože čtvrtý dřevěný vláček už fakt nemáme kam dát :-D), ale prarodiče si to nějak nenechali vymluvit :-)
  Mrkla jsem na stránky vaší dětské skupiny a koncept vypadá parádně :-) Něco takového bych si představovala pro své dítko, protože popravdě státní školky mě trochu děsí… Ale naštěstí to ještě není tak úplně aktuální, tak snad do doby než bude, najdu nějakou vhodnou alternativu :-)

  1. Lahodně s Ellou – já jsem si tam vybrala asi 15 receptů a líbí se mi naopak zase ty slané. Sice jednoduché, ale jsou tam třeba dobré tipy na dochucení. A vadí mi, že tam nejsou moc fotky těch konkrétních jídel. Např. zapečené banány – a nevidíš výsledek, ale jen ingredienci :)
   Děkujeme za přání. Právě že jsme marně už poprvé dumali, co k prvním narozeninám, protože nic nepotřebujeme a dítko z toho ještě nemá rozum, tak jsme to vymysleli takhle. I tak se samozřejmě našlo pár narušitelů, kteří přinesli i nějakou drobnost na teď :)
   Jinak jsem ráda, že se školka líbí. I ve státních školkách se dají najít osvícení lidé, ale my z vesnice to máme celkem komplikované, jezdit každý den 30 km daleko do dobré školky se nám nechce. V den, kdy jsme to řešili, jsem navíc zjistila, že vypsali výzvu na dotace na dětské skupiny, tak jsme to vzali jako znamení a dali se do toho :)

 3. Nový účes Ti moc sluší a Jonáš je krásné jméno. Jinak koukám na přečtené knihy a máš skvělý vkus – většinu jsem buď četla, nebo čtení plánuji, a myslím, že všechny ty příběhy mají něco do sebe a stojí za to :) Moc taky díky za doporučení dokumentu o Smrti, dobrovolničím na paliativní ambulanci a tak je mi toto téma docela blízké, vždy mě ale zajímá, jak se ho dokumentaristé ujmou.

  1. Díky za komentář a pochvaly :) Nedávno jsem sledovala dokumentární cyklus Život se smrtí a od té doby se o to téma trochu víc zajímám a podporuji alespoň symbolicky organizaci Cesta domů. Máš můj obdiv, že ty se zapojuješ aktivně. Nechceš se o zkušenosti podělit třeba na blogu, i když nejde o knížky? Určitě by to zajímalo víc čtenářů…

   1. Děkuji za tip! :) Je fakt, že jsem uvažovala, že bych někdy napsala nějaký podrobnější článek o svých praxích – a vůbec obecně zvažuju občasnou publikaci článku z oblasti psychologie, i když to není tak docela k „literárnímu tématu“. Tak až budu mít po státnicích, třeba něco zrealizuju :)

Leave a Reply