Outdoorová kuchařka – kulinářská dobrodužství na výšlapy

Tentokrát trochu nezvykle odbočuji od beletrie a chci vám představit skvělou Outdoorovou kuchařku od Petry Pospěchové.

outdoorovakucharka

  • Název: Outdoorová kuchařka
  • Autor: Petra Pospěchová
  • Nakladatelství: Smart Press
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 192

Podtitulem této kuchařky je „od rodinných výletů po zimní horské expedice„. Recepty jsou, až na jednu výjimku, rozděleny do kapitol podle typu výletu:

  • Jednodenní výšlap s dětmi (jak proměnit výlet s ratolestmi v kulinární dobrodružství)
  • Snídaně (chutné začátky dne od jara do zimy)
  • Víkendové přechody hor (od začátku mapy na její konec za jeden víkend)
  • Letní treky (jídelníček pro týden na karpatských poloninách i himálajskou expedici)
  • Zimní treky (rychlé a lehké delikatesy na cesty sněhem)

V současné době je mi bližší ta část s rodinnými a kratšími výlety, ale dřív jsem absolvovala i několikadenní přechody a treky, a s chudou konzervovou stravou a hlaďáky mám své zkušenosti :) Kapitoly o vrcholovém horolezectví a turistice ve velkých nadmořských výškách jsem si s chutí přečetla, ale v minulosti jsem nic podobného neabsolvovala a ani to v budoucnu neplánuji.

Ačkoli jde o kuchařku, nejedná se jen o prostý výčet receptů. Ze zhruba 200 stran je celá třetina knihy věnována radám, tipům, informacím, zážitkům. Je zde vidět velká zkušenost autorky s jednotlivými druhy cest a přípravou jídla i do náročných podmínek. V receptech i úvodních kapitolách najdete také zábavné historky z vlastních treků. Vychází i z mnoha dalších zdrojů a např. kapitola o historii stravování vysokohorských turistů a horolezců je skvělá.

outdoorovakucharka1

Co vše v kuchařce najdete:

  • 45 konkrétních receptů + tipy na jejich obměnu
  • rady pro výběr vybavení a surovin
  • tipy na domácí přípravu delších treků, návod na sušení potravin
  • doporučení, jak plánovat jídelníček
  • informace o léčivých účincích volně dostupných rostlin, základní řešení běžných nemocí a neduhů na cestě
  • text o stravě prvních alpinistů a špičkových horolezců
  • tipy na výlety
  • slovníček a vysvětlivky neobvyklých surovin

Všechny recepty jsem pročetla a musím říct, že teď zpětně lituji, jak chudě jsme se na našich cestách stravovali :) Většinou jsme ani nebrali vařič a přežívali na pečivu a konzervách, vrcholem kuchařského umění pak byla instantní polévka na ohni. Ačkoli zatím neplánuji ve velkém sušit potraviny a počítat každý gram v batohu, kuchařka je skvělým zdrojem inspirace pro chutná a výživná jídla. Často se zde používají asijské nebo jiné méně obvyklé suroviny, které se ale už dnes dají celkem snadno sehnat ve zdravých výživách. Velkou výhodou receptů je rychlost jejich přípravy, což hladoví unavení strávníci na většině výletů ocení. Knížka se mi do ruky dostala v době, kdy jsem plánovala pořídit nějaké nové vybavení pro kempování, takže se mi hodily i rady pro výběr vařiče a nádobí.

Hadi z chlebového těsta

(na svačinu pro čtyřčlennou rodinu)

  • půl kila polohrubé mouky
  • voda
  • 4 lžíce sádla (já použila máslo)
  • 3 lžíce máku
  • sůl

Klíčovým momentem tohoto naprosto jednoduchého a přitom velmi zábavného pokrmu je správná hustota těsta. Nebojte se přidat mouku, nic není větší otrava než těsto kapající s klacku do ohně. Než se pustíte do pečení, posypte připravované hady mákem, kmínem nebo třeba sezamovým semínkem: záleží jen na vaší momentální chuti.

Sádlo rozpustíme v ešusu. Přidáme k němu mouku smíchanou se dvěma špetkami soli a postupně přiléváme vodu tak, aby vzniklo těsto pevné, ale hladké. Necháme chvíli stát a zatím očistíme klacky na opékání: hodí se spíš silnější. Z těsta odtrháváme kousky,  z nichž šouláme tenčí válečky. Ty pak spirálovitě navineme na klacky. Konce založíme tak, aby držely i během otáčení. Hada potřeme vodou, posypeme mákem či kmínem a postupným otáčením nad mírným ohněm upečeme.

hadi5hadi2 hadi3 hadi1hadi4

Jak to dopadlo vidíte na fotkách :) Děti práce s těstem i šoulání válečků bavilo. Opékání padlo na nás a už to taková legrace nebyla. Je opravdu potřeba je udělat hodně tenké, jinak strávíte s klackem nad ohněm i 20 minut a pořád to bude jen teplé těsto a ne křupavý upečený had. Z půl kila jsme udělali 3 hady a zbytek dostaly děti jako modelínu, bylo toho opravdu hodně. Celkově to ale bylo fajn zpestření klasického opékání buřtů.

Soba nudle se sušenými houbami

Dalším vyzkoušeným receptem pak byly Soba nudle se sušenými houbami. Neměla jsem sice ani soba nudle ani houby, ale i tak to bylo výborné :)

nudle1 nudle2 nudle3

Kuchařku doporučuji všem, co rádi vyrazí do přírody, ať už pod stan do kempu nebo s krosnou na zádech třeba na zimní přechod hor. Myslím, že po prolistování receptů v této knížce budete mít chuť zase jednou oprášit ešusy.

Za poskytnutí knihy děkuji eshopu arara.cz

Arara.cz - knihkupectví

6 komentářů k “Outdoorová kuchařka – kulinářská dobrodužství na výšlapy

  1. Netradičně – taky jsem na tuhle kuchařku koukala :) líbila se mi hlavně proto, že příští rok vyrážíme kempovat a kotlík na trojnožce už máme koupený :D

    1. Jo, konečně kluci trochu povyrostli a já dokonce tuhle kuchařku četla stylově v kempu, kam jsem s nimi vyrazila :) Zatím jen do karavanu, ale příští rok už 100% do stanu. Jak mně už ta příroda a spaní pod hvězdami chybí… A stravovat už se budeme určitě líp :)

  2. To vypadá zajímavě :-) Vzpomínám, že jsme pod stanem většinou taky přežívali na polívkách ze sáčku a instantních nudlích :-)
    A hadi jsou super tip, nedávno jsme opékali a já marně přemýšlela, co dát synkovi místo klasických připečených špekáčků… Nakonec chudák zůstal o chlebu :-)

    1. Oni jsou ti hadi taky jen takové chlebové těsto, ale pro děti v atraktivním formátu :) U nás teď hlavně jede opečená kukuřice na grilu, to mají rádi oba.
      Já mám z dětství vzpomínku na stanování s tátou a tam vedl hlavně lančmít opečený na víčku od ešusu :)

    2. majesa21 marzo, 2009Lo veo un poco seaaicsonnlista más que de utilidad, porque como comentan, a ver quien es el guapo que consigue abrir un portatil según van de masificados.

Leave a Reply