Mezi řádky (srpen 2017)

V srpnu byl konečně čas na dlouho odkládané knížky a taky dovolenou! Třeba se inspirujete.

Přečtené knihy

 • Nuly – Chuck Wendig (recenze)
  Techno thriller o pěti různých hackerech. Tohle na mě bylo prostě moc přitažené za vlasy a nějak jsem se nedokázala naladit na správnou akční vlnu. Postavy jsou navíc tak nesympatické, že jim různé ústrky a problémy spíš přejete. Na druhou stranu, proč si občas nedopřát trochu popcornové zábavy? :)
  Nuly
 • Co by můj syn měl vědět o světě – Fredrik Backman (recenze)
  Taková jednohubka. Knížka je vážně vtipná, někdy sice maličko sklouzává do trapnosti, ale o tom to rodičovství je. A dojetí nesmí chybět. Jako vždy přesně na té správné hranici, aby to nesklouzlo do kýče. Chci víc Backmana :)
  Co by můj syn měl vědět o světě
 • Vřeteno osudu – Tajná zpověď Karla Jaromíra Erbena – Otomar Dvořák Čtivý román o K. J. Erbenovi a jeho současnících. Taky vás moc nebavilo učit se o Palackém, Šafaříkovi, Borovském? Tady se určitě nudit nebudete, ačkoli na styl podobný romanopiscům z dob minulých je potřeba si maličko zvyknout. Určitě moc doporučuji.
  Vřeteno osudu
 • Stavitelé mostů – Jan Guillou
  Co lepšího na dovolenou než dlouhý historický román? Rodinná sága tří bratrů, téma stavby mostu v těžkých norských nebo afrických podmínkách, zkušenost s první světovou válkou, nešťastné lásky a trocha té erotiky. Perfektní mix. A překvapení, že existují další 4 pokračování :)
  Stavitelé mostů
 • Takhle velká ryba – Liba Švrčinová-Cunnings
  Nedočteno, ale dala jsem přes 100 stran. Anotace slibuje autentické zážitky z života v Kanadě, dostanete ale historky bez ladu a skladu a bez nejmenší časové souslednosti. Pointa jednotlivých kapitol je podobná – jak autorka někomu „ukázala“, někde zabodovala, jak jsou jiné národy 100 let za opicemi. Ne, díky…
  Takhle velká ryba
 • Heřmánkové údolí – Hana Marie Körnerová
  Román o těžkém údělu ženy, která ale navzdory nepřízni osudu, zůstane silnou a optimistickou. Zní to jako klišé, další podobný příběh z mnoha, ale tahle knížka je jiná. Jako sama hrdinka je i příběh neromantický a syrový, vedlejší postavy pravdivé a Anně prostě musíte držet palce. Nesnadný život měly naše babičky :(
  Heřmánkové údolí

Filmy, videa

Opět jsem neviděla žádný film, ale zaujal mě rozhovor s novinářkou Sašou Uhlovou, která vyzkoušela různá zaměstnání s nejnižší mzdou. Série reportáží bude vycházet na a2alarm.cz. Na dokument, který na základě těchto zkušeností vznikl, se teprve chystám.

Uhlova rozhovor DVTV

Ostatní

Cestou do Brna na návštěvu knihovny Jiřího Mahena a na konzultaci k novým besedám pro knihovnu jsem přečetla dvě knížky o bezpečnosti na internetu. Doporučuji všem, co mají děti a vlastně i těm, co nemají. Pro mě docela šokující informace a otevření očí.

Bezpečně na internetu Bezpečnost dětí na internetu

Marek s kamarády nacvičil přes léto divadelní představení Dlouhý, široký a krátkozraký od Cimrmana. Premiéra byla venku na faře v Dobrovici, sešlo se spousta lidí a přijel i pan Filip Smoljak. Večerní představení mělo pak ještě větší úspěch a přišlo přes 60 lidí. Rozhovor pana Smoljaka s Markem si budete moci poslechnout někdy po neděli 10.9., kdy se pořad vysílátady.

Dlouhý široký a krátkozraký

A na konci srpna konečně dovolená. Cestovali jsme s dětmi přes Bratislavu, rakouská jezera až ke slovinskému moři a Triglavskému národnímu parku. Máme upravené auto, abychom v něm mohli spát a jezdili jsme po různých kempech. Jen na závěr jsme si dopřáli luxus jedné noci v hotelu – myslím, že sprchu po nás drbou ještě teď :) Z knihomolských zážitků zmíním návštěvu knihkupectví Martinus (love it) a prohlídku nového bibliobusu ve Slovinsku. Byli jsme u jezer, řek i moře, na hradě, v horách i nížinách, bylo nám horko i zima. Bylo to super, ale jsme rádi zpět doma.

 

A teď zase zpět do zářijové reality. Po ospalejších prázdninách tu zase bude nadupaný knižní podzim :)

2 komentářů k “Mezi řádky (srpen 2017)

 1. Jůů, dovolenka vypadá dobře :-) My byli na skvělé dovolené až teď a ten návrat do reality je teda peklo :-D A není fér, že máš tak fotogenický a hezky spolupracující děti, ty moje před objektivem zdrhají nebo se hrozně šklebí, tak nemáme jedinou normální fotku :-D Jinak super čtecí tipy, na Backmana se chystám každou chvílí a zbytek si dopíšu na svůj sáhodlouhý to-be-read list :-D

  1. My jsme se do té reality ještě moc nevrátili, pořád nás stíhá nachlazení a různě si ho doma mezi sebou předáváme :( Jinak k těm spolupracujícím dětem… Vybrala jsem pracně 3 fotky z 1068, které jsou trochu reprezentativní :) Jsem ráda, že nějaké knížky zaujaly, nejsou to většinou úplné novinky.

Leave a Reply