Vizionář z jiné planety

Audiokniha Elon Musk je dlouhá…Což je dobře. Jde o totiž  skvělou životopisnou knihu navíc profesionálně načtenou Filipem Švarcem.

Elon Musk recenze

  • Název: Elon Musk
  • Autor: Ashlee Vance
  • Interpret: Filip Švarc
  • Režie: Jan Horáček
  • Délka: 12:49
  • Vydavatel: OneHotBook
  • Rok vydání: 2016

Autor Ashlee Vance je investigativním novinářem, dlouhá léta psal o technologických tématech do New York Times a Bloomberg Businessweek a v Silicon Valley se dobře vyzná. S Elonem Muskem strávil desítky hodin rozhovorů, mluvil s jeho kolegy, rodinou, přáteli i nepřáteli a snažil se proniknout co nejdál v profesních i osobních tématech. Někdy se mu to tak docela nedaří, zejména co se týče Muskova dětství a rodinné historie v jihoafrické Pretorii, ale celkově jde o velmi podrobný portrét a popis úspěšných i problematických kapitol Muskova života.

Zajímavý byl pro mě už popis začátků internetového podnikání a vznik Paypalu, na kterém Musk vydělal velké jmění. Největší část knihy se ale věnuje firmám Space X a Tesla, které založil. I pro mě, jako technicky nezdatného člověka, to je fascinující čtení, resp. poslech. Jak člověk z ničeho dokáže vytvořit fungující kosmickou společnost a revoluční automobilku? Jako Elon Musk budete muset jít jako buldok za svým cílem, věřit svým vizím a dokázat o nich přesvědčit ostatní, pracovat téměř 24 hodin denně a totéž požadovat po ostatních, rozumět i technickým detailům, nad vším bdít, být perfekcionista, nebát se riskovat a taky do velké míry obětovat osobní život. Někdo by i řekl, že musíte být šílený.

V knize se dozvíte i o kontroverzních stránkách Muskova života – krachy některých firem, rozvody, šikana podřízených. Ale není to za hranicí bulvárnosti a rozhodně tyto části nezabírají většinu knihy. Senzační odhalení a skandální informace tu nenajdete.

Úspěch Elona Muska a jeho firem nespadl z nebe, stál obrovské úsilí a nemusí trvat napořád. Každopádně je obdivuhodný. Osobně mě zaujaly zejména jeho originální vize a zaměření na budoucnost – většina lidí, včetně politiků, nevidí dál než za hranice své země a horizont 20 let, Elon Musk uvažuje úplně v jiných perspektivách.

Knihu načetl Filip Švarc, čehož jsem se ze začátku bála. Mám totiž jeho hlas spojený s dabingem pořadů typu Věřte nevěřte, apod., které jsme kdysi v sledovali. Nicméně tato asociace po prvních kapitolách zmizela a zůstal perfektní a osobitý výkon. Myslím, že k postavě trochu výstředního Elona Musku se hlas Filipa Švarce skvěle hodí a i v nudnějších pasážích (občas už těch popisů finančních transakcí bylo prostě moc) udrží vaši pozornost.

Knihu jsem poslouchala už před půl rokem, ale pořád ji mám v živé paměti. Navíc příběh pořád pokračuje v realitě. O Tesle i Space X čteme i slyšíme ve zpravodajství a to by nebyl Elon Musk, aby nepřicházel s novými neuvěřitelnými projekty (kolonizace Marsu, víceúrovňové tunely). Sledovat jeho myšlenky a pokroky můžete třeba na jeho twitterovém účtu.

Je Musk šílený nebo geniální? Myslím, že ani po poslechu této knihy v tom nemám úplně jasno. Ale nejspíš tak trochu obojí. Chtěla bych být jeho manželkou? Ne. Chtěla bych být jeho zaměstnankyní? Ne. Nicméně on i tato kniha mají můj obdiv a doporučuji ji všem technologických nadšencům a čtenářům biografií.

Za inspirativní poslech děkuji eshopu Audiolibrix.com

Audiolibrix

Leave a Reply