Zažijte klaustrofobické Silo

Silo je originální postapokalyptický sci-fi román, který vyvolal celosvětový ohlas. Autor nejdříve knihu vydal sám v elektronické podobě a prodával ji na Amazonu. Po velkém úspěchu u čtenářů se mu pak podařilo prodat i práva na papírové vydání. V současné době vychází také pokračování, resp. prequel Turnus.

Kniha Silo Hugh Howey

Já jsem se k románu dostala až po roce po jeho českém vydání, když v naší knihovně přidali novou poličku pro sci-fi literaturu a Silo z ní svítilo přímo zprostředka. Není to žádný drobeček, má téměř 500 stran, ale to je u dobrého příběhu spíše výhoda.

  • Název: Silo
  • Autor: Hugh Howey
  • Nakladatelství: Knižní klub
  • Vydání: 2014
  • Počet stran: 496

Děj knihy se odehrává ve 144 pater hlubokém silu, kde žije populace lidí, která si na život vně sila už nepamatuje. Jedinou připomínkou historie jsou kamery, které zabírají venkovní svět zamořený toxiny. V sile platí zákony, nad kterými bdí šerif, je zde také volená starostka, vlivné IT oddělení, zásobovací nebo mechanický úsek dole v hlubinách. Vše je přísně plánováno, včetně soukromého života. Porušení pravidel se trestá a nejvyšším trestem je „čištění“, což znamená smrt odsouzeného při čištění kamer venku ve vnějším světě.

V knize se podle mě podařilo dobře vyvážit části s popisem fungování sila a napínavý děj, který občas připomíná klasický thriller. Autor dokáže popsat prostředí tak dobře, že jsem opravdu měla klaustrofobické pocity – dlouhé schodiště, farmy, loterie, stínování lidí, popis opravy velkého generátoru, atd. To vše buduje skvělou atmosféru a čtení jsem si opravdu užívala.

Bohužel k dokonalosti přeci jen něco chybělo, respektive přebývalo – hlavní hrdinové. Vystřídá se jich tam víc a různých typů, ale měla jsem problém se s někým z nich více identifikovat, jejich jednání mi občas přišlo unáhlené, nekonzistentní. Struktura příběhu také odpovídá spíše povídkové formě, kterou byla původně kniha psána. Občas tak děj plyne hodně pomalu, aby pak přišlo rychlé rozuzlení.

Celkově mi kniha něčím připomínala další letošní trhák – Marťana od Andy Weira. Také si ji autor vydal nejdříve sám a předcházela ji velká očekávání a kladné recenze čtenářů. Možná i proto jsem nakonec nebyla úplně nadšená, ale jen velmi spokojená :) Každopádně na další díl se těším moc a pokud nakonec Ridley Scott opravdu natočí film podle tohoto námětu, rozhodně do kina zavítám.

1 komentář k “Zažijte klaustrofobické Silo

Leave a Reply