Alžběta II. – pracující žena

Alžběta II. nedávno oslavila své 90. narozeniny a za svůj život, kdy téměř 60 let strávila na trůnu, zažila všelicos. A já si uvědomila, že o tom, jakou roli vlastně v evropské i světové historii hrála, nevím téměř nic. Zkusila jsem tedy knihu Alžběta II. – pracující žena české novinářky Anastázie Harris, která ve Velké Británii dlouhodobě žije.

alzbetaII_2

Životopisy čtu ráda a v poslední době si je vybírám čím dál častěji. Nabažím po tom, abych mohla číst pikantnosti z rodinné historie nebo dosud nezveřejněné příběhy či historky. Ráda se spíš dozvídám, jak se slavné osobnosti popraly s nepřízní osudu nebo náhlými událostmi, co jim dalo sílu a odhodlání a jak se vypořádali se situacemi, do kterých se běžný člověk nedostane. Od této knihy jsem očekávala, že se sice dozvím o soukromém životě britské královské rodiny, ale jak název naznačuje, zejména o pracovní agendě a politických krocích této panovnice. Bohužel musím říct, že jsem byla spíše zklamaná.

alzbetaIIObsahově kniha postupuje více méně chronologicky, ačkoli někdy skáče v čase i o desetiletí. Začíná se tedy klasicky dětstvím malé Lillibet, jejím vztahem k rodičům a strýčkovi.  Významné pak bylo seznámení s budoucím manželem Phillipem a jejich velkolepá svatba. Ještě úchvatnější je popis Alžbětiny korunovace, kterou nově v přímém přenosu viděly miliony lidí u televize. Velký prostor v knize dostává nejbližší rodina – čtyři děti, jejich parneři a pak i vnuci, ale dozvíte se i s kterými premiéry si královna rozuměla, že si nesedla s Jaqueline Kenedyovou nebo jak vyjadřovala svůj nesouhlas s určitými zásahy vlády (většinou mlčela). Zajímavým tématem pro mě byl vývoj vztahu k veřejnosti a obliby celé královské rodiny u lidí. Často se zde také vrací problematika rozpočtu a financování nákladů dvora. A samozřejmě Diana. Ta nesmí chybět.

Kromě toho, že je pracovitá, slušná, ctnostná, vznešená a solidní… Dokonce i ministry, kteří byli přesvědčení republikáni, zaskočilo, jaké úctě se královna všeobecně těší v Číně a všech zemích, které navštíví. Ověřili si, že pro pozitivní PR Británie je královnina role nedocenitelná.

Je fakt, že jsem se o životě Alžběty II. dozvěděla spoustu nových informací, bohužel mi ale velmi neseděl styl psaní. Já bych ho nazvala jako novinářský, ale oproti životopisu Winstona Churchilla (recenze), který jsem četla nedávno a byl výborný, bych tento přídomek viděla spíš v tom horším slova smyslu. Krátké rychlé „články“, do kterých jsou jednotlivé texty rozsekány souvislému čtení příliš nesvědčí. Často i v rámci jedné kapitoly přeskakujete z tématu na téma, z jednoho časového období na druhé, i bez jasné spojitosti. Hlavně ze začátku mi přišly některé kapitoly hodně zmatené. Vadila mi i jakási přílišná „bulvárnost“ a snaha o senzaci zejména v částech, které se týkaly princezny Diany. Rychlé odsudky a silná slova nejsou výjimkou a k tomuto tématu mi příliš neseděla.

Přítelkyně, která byla rozvedenou Camillu navštívit, se s ní schovávala před obchodníkem, který přišel vymáhat zaplacení účtu. Někdo milence následníka trůnu poradil, ať všechny peníze uloží do baráku, následník trůnu pak bude nucen nedostatek hotovosti řešit. Camillu zjevně nenapadlo přihlásit se na místo pokladní v Tescu.

alzbetaII_1

Tahle knížka může být dobrým startem pro lidi, kteří toho o Alžbětě moc neví. Dozvíte se v kostce a celkem čtivým lehčím stylem základní fakta a události z jejího života. Pokud už základní fakta a souvislosti znáte a pátráte víc do hloubky, raději bych dala přednost jinému titulu.

Za poskytnutí knihy moc děkuji nakladatelství Mladá Fronta.

Mladá Fronta

1 komentář k “Alžběta II. – pracující žena

Leave a Reply