(Ne)Prokletý Harry Potter

Jaký bude váš zážitek z „osmého“ Harry Pottera záleží do velké míry na vašich očekáváních. Já byla na začátku skeptická, přeci jen scénář k divadelní hře se čte úplně jinak než klasický román, navíc J. K. Rowlingová u tohoto dílu působila pouze jako odborný dohled, nakonec ale knihu doporučuji.

harry_2

Děj tohoto dílu navazuje tam, kde jsme na konci ságy o Harrym Potterovi skončili, tedy o 19 let později, kdy Harry vypravuje svého syna Albuse na svou první cestu do Bradavic. Setkáte se tu sice se starými známými postavami – Ronem, Hermionou, Malfoyovými, profesorkou McGonagallovou, ale hlavní těžiště příběhu už leží na mladší generaci. A to je bezva, moc mě bavilo poznávat nové charaktery, které jsou celkem nečekané a rozhodně ne černobílé.

harry_1

O ději bych nerada moc prozrazovala, ale tam je podle mě trochu kámen úrazu. V podstatě se zde nerozvíjí nic nového, spíš se dostáváte do kulis a prostředí, které už znáte z předchozích dílů. Navíc nápad alternativních historií není rozhodně nijak originální. Velkou část také zabírá linka: otec si nerozumí se synem, která na mě moc nefungovala. Nápad sice dobrý, ale konkrétní dialogy a zpracování mi přišly hodně kostrbaté.

Největším oříškem, který ale brání tomu starému známému „wow, nechce se mi zpět do normálního světa“ efektu, je určitě forma knihy. Ve scénáři prostě není čas a prostor na popis detailů z kouzelnického prostředí, myšlenkové pochody musíte spíš vytušit a rozsekaný text brání, abyste se do něj úplně ponořili. Kniha má tak sice kolem 400 stran, ale přečtenou jsem ji měla zhruba za 3 hodiny, takže vám bohužel na moc dlouho nevydrží.

harry_3

Zatím to zní spíš jako výčet negativ, ale víte, co? Ono to prostě stejně stojí za to. Jsou tam scény, kdy to zafunguje, např. dialogy mezi kamarády Albusem a Scorpiusem, bavilo mě i alternativní pojetí vztahu Hermiony a Rona. Zhruba za půlkou jsem si i zvykla na formu a už se mi kniha nechtěla odložit. A je to pořád Harry Potter. Nic jiného už zřejmě nedostaneme, tak buďme rádi alespoň za toto :)

Nechtěla bych být režisérem ani scénografem tohoto divadelního představení, spousta věcí tam musela být hodně náročná na předvedení, divákem bych ale byla hrozně ráda. Můžeme se kochat alespoň drobky – pár fotek z představení najdete v tomto videu:

Recenze se u této knihy liší člověk od člověka, od naprostého nadšení po totální zatracení, jedná se tedy zřejmě o hodně subjektivní čtenářský zážitek. Určitě doporučuji si knihu přečíst a posoudit sami, jestli vás tento příběh dokáže přenést zpět do starých dobrých Bradavic. Já osobně nelituji, ráda jsem se nechala znovu „okouzlit“.

A co vy? Plánujete se vrátit do kouzelnického světa nebo jste už nenapravitelní mudlové? :)

Za poskytnutí knihy děkuji eshopu arara.cz

Arara.cz - knihkupectví

5 komentářů k “(Ne)Prokletý Harry Potter

  1. Ja jsem si zvykl na format asi po 20-30ti strankach a pak me to vtahlo do deje, takze jsem si to uzil defacto cele. Tvuj nazor o neoriginalnich alternativnich historiich uplne nesdilim. Myslim, ze jelikoz jde o osme pokracovani velmi uspesne serie, byla tu velka obava (i u me), jak se toho JKR zhosti (zastiti svym jmenem) a ja jsem vysledkem nadsen 😉 Souhlasim s tebou, ze si moc nedovedu predstavit tu divadelni hru, ale pro fanousky HP to rozhodne nebude zklamani, jelikoz si ten pribeh dovedou domyslet do jeho sveta. Ale urcite to nedoporucuju cist jako prvni knihu, ktera by me mela vtahnout do sveta HP. Jedine cim jsem „zklaman“ (stejne jako ty) je rozsah, kdy potvrzuji, ze jsem tou „zfouknul“ za 3 hodky.

    1. S těmi změnami historie mi to přišlo mnohem propracovanější ve 3. díle, tady už mi to přišlo moc ohrané, aby to uneslo hlavní myšlenku dílu, ale beru tvůj názor. A souhlas, že je to taková bonusovka pro nás fanoušky, neumím si představit, co by na to říkal někdo Harrym nepolíbený :) Jinak já jsem teď viděla trailer na ta Fantastická zvířata a to na mě zapůsobilo Potterovskou atmosférou ještě mnohem víc, takže na to se v listopadu určitě těším.

  2. Já rozhodně patřím do kategorie „naprosté nadšení“, takže kriticky nehodnotím nic. Dost jsem se bála, aby to nebylo jen prázdné natahování a vytěžování osvědčeného příběhu. A hurá! Není to tak. Vztah mezi Harrym a synem mě hodně bavil. Jsem ráda, že i tak velký čaroděj, jakým Harry je, prohrává ve slovních přestřelkách se svým puberťákem. Jak já mu rozumím…

Leave a Reply