Jak se stát knihovníkem – zážitky z přípravného kurzu

Je mi přes 30, mám 2 malé děti a uvažuji o studiu další vysoké školy. Asi si řeknete, že jsem se zbláznila, ale zkusím to vysvětlit. Ne, nejsem masochista a nemám mraky volného času, ale ráda bych si doplnila kvalifikaci, abych případně jednou mohla pracovat v knihovně. To je sen určitě mnoha milovníků knih a já jsem se rozhodla nenechat to úplně náhodě a být připravená, kdyby jednou ta příležitost přišla :)

20160213_115432

Jaké jsou možnosti?

 • Můžete vystudovat střední školu knihovnickou,
 • udělat si rekvalifikační kurz
 • nebo studovat vysokou školu.

V knihovně samozřejmě můžete pracovat, i pokud nemáte speciální vzdělání. Zejména v městských nebo menších vesnických knihovnách a na určitých pozicích nepotřebujete být vystudovaných knihovníkem. Pokud ale kvalifikaci mít budete, je to určitě výhoda.

Střední školy jsou pro mě příliš daleko, dálkové studium nabízí jen jedna a je spojeno s každotýdenní docházkou, což je časově hodně náročné.

Rekvalifikační kurzy už bohužel nadále neprobíhají, poslední kurz bude v roce 2017 pořádat Národní knihovna, ale přednost mají pracovníci knihoven, což já nejsem. Je snad v plánu nový systém kvalifikačních zkoušek a je pravděpodobné, že k nim vzniknou i přípravné kurzy, ale kdy a v jaké podobě se ještě neví. Navíc už nebude možná kompletní kvalifikace Knihovník, ale budou různé pozice, což pro pracovníky malých knihoven, kde jeden člověk dělá většinu věcí sám, není úplně praktické. Více informací najdete na www.narodnikvalifikace.cz.

Update (10.3.2017): Můžete už studovat a dělat zkoušky podle nového systému. Viz např. https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/zkousky-knihovnicke-kurzy-dle-narodni-soustavy-kvalifikaci

Vysokou školu můžete studovat v Praze, Brně nebo Opavě. Jedná se obor Informační studia a knihovnictví.

Já jsem se rozhodla pro Prahu – mám to nejblíž, škola vychází vstříc kombinovaným studentům (dělá pro ně speciální přednášky i termíny zkoušek, v Brně se prostě jednou za čas připojíte k prezenčním studentům) a docházka jednou za 14x dní nebo 3 týdny je rozumná i pro pracující.

Už jsem vystudovala Vysokou školu ekonomickou a nejsem úplně nadšená z představy dalších 3 let, kdy veškerý volný čas, četbu a zájmy nahrazuje četba skript a odborné literatury. Rozhodla jsem se tedy navštívit přípravný kurz, který v Praze vypisují, abych se dozvěděla víc o přijímačkách, ale hlavně o samotném studiu, poznala lidi z ÚISKu a vyzkoušela si znovu studentský život.

Přípravný kurz UISK

Kurz byl celodenní, stál 400 Kč a konal se v Praze v Jinonicích přímo v budově, kde pak probíhá i samotné studium.

Nejdříve jsme se dozvěděli základní informace o oboru, profilu absolventa a možnosti uplatnění. Následovala krátká prezentace zástupce studentského spolku a pak už následovaly přednášky vyučujících jednotlivých stěžejních předmětů. A tady se ukázalo, jak různorodý a zajímavý obor (alespoň pro mě) to je. V jednu chvíli se dozvídáte informace o nejmodernějších metodách projektového řízení ve velkých korporacích, následuje přednáška o knižní kultuře, kde řešíte rukopisy staré stovky let a pak zabrousíte k tvorbě relačních databází.

Na konci jsme se pak ještě dozvěděli podrobné informace a tipy k přijímacímu řízení, které probíhá formou ústního motivačního pohovoru a předložení přečtené odborné literatury. Tipy na literaturu jsem dostávali i během jednotlivých přednášek. Všechny prezentace a materiály jsme dostali i v elektronické podobě po kurzu do emailu.

Po celou dobu bylo také možné klást dotazy, tajemnice i ředitelka ústavu ochotně odpovídaly na individuální dotazy i během přestávek.

Podrobný program kurzu:

Podrobný program přípravného kurzu

Má očekávání byla tedy 100% naplněna. Jen bych možná příště zařadila nějaký samostatný blok o kombinovaném studiu, protože na něj bylo celkem dost dotazů v průběhu přednášek.

A jako bonus jsem si připomněla studentský život. Konkrétně:

 • K dispozici je jen hnusné kafe z automatu.
 • Celý den se nemůžete přezout.
 • Když neodhadnete oblečení, celý den se pečete a potíte nebo naopak mrznete.
 • Menza nefungovala, takže oběd byl v klasické podobě lučiny nabírané rohlíkem přímo z kelímku.
 • Jak bolí zadek po celodenním sezení na tvrdých židlích v posluchárně.
 • Jak nepříjemné může být, když si zvolíte špatného souseda.
 • Jak si můžu mezi přednáškami, v metru a při dalších čekání číst. Za celý den jsem tak přečetla téměř celou knihu J. Hájíčka Selský baroko.
 • Jak můžou být někteří vyučující inspirativní, přinášet nové myšlenky a dokáží zapojit a nadchnout studenty pro svůj obor.
 • Styl učitele „uspávání hadů“ (já vím, měl to po obědě těžké :)
 • Poměr dívek a chlapců byl zhruba 15:1 – jen tak pro zajímavost :)

20160213_080806 20160213_081357 20160213_082203  20160213_145015

A jak jsem se nakonec rozhodla? Většina vyučujících i samotný obor mě zaujaly, takže přihlášku mám už podanou. Líbí se mi, že to není jen o knížkách, jak asi většina lidí předpokládá, ale je to i hodně technický obor. Takže mi můžete v květnu držet palce na přijímacím pohovoru.

P.S. Pokud najdete v článku nějaké nepřesnosti nebo víte o jednodušší možnosti, jak se stát knihovníkem, dejte mi vědět…

Podpořit, případně odradit mě můžete v komentářích :)

Kam dál?
Jak se stát knihovníkem – zážitky z přijímacích zkoušek

22 komentářů k “Jak se stát knihovníkem – zážitky z přípravného kurzu

 1. :) studovat další školu v „pozdějším“ věku a při rodině jde!
  Podpořím Tě hlídáním juniorů a napečením a navařením ve stěžejních dobách.
  Držení palců je absolutní samozřejmost.

 2. Pane jo, máš můj obdiv :-) Studovat další školu už by se mi faakt nechtělo – ještě teď se mi občas zdá, že se nestíhám naučit na zkoušku :-D A zvlášť když jsi mi krásně připomněla, co všechno to obnášelo :-) Ne že by knihovnictví nevypadalo zajímavě (a práce v knihovně by se mi fakt líbila), ale asi zůstanu u svého oboru a knihy si nechám jako koníček. Ale fandím ti a budu držet palce! :-)

  1. Monis, obdivovat netřeba, taky se mi moc nechce :) Jinak byl to opravdu výlet do minulosti a spousta věcí se mi vybavila, takže to byl trochu nostalgický zážitek. A díky za podporu!

 3. Máš môj obdiv a chápem, prečo do toho ideš. Tiež by som chcela diaľkovo študovať knihovníctvo, v Brne na MUNI. Už mám jednu školu vyštudovanú, ale študovala som ju viac menej zo záujmu, nikdy som vlastne nechcela byť hydrogeologička. Tak prečo nie aj druhú? :D A to ani nechcem pracovať v knižnici, to skôr mať svoje vlastné kníhkupectvo.
  Tento rok ešte prihlášku nepodávam, viem, že popri práci to stíhať nebudem, máme veľa plánov a tak. Uvažujem skôr až po materskej niekedy. No uvidím. Budem sa tešiť na tvoje postrehy :)
  Držím palce!

  1. Hurá, nejsem sama. Vlastní knihkupectví je taky krásný sen. Mně už se právě chce spíš do něčeho neziskového. Hydrogeologička – to si budu muset vygooglovat, máš docela rozptyl zájmů :) Určitě dám pak další informace – minimálně tedy z přijímacích zkoušek. Díky za komentář a doufám, že se taky časem odhodláš.

   1. Ja si to svoje kníhkupectvo viem živo predstaviť. Bude moderné a útulné zároveň, s nejakou japonskou záhradou, malým barom (nie kaviarňou, to má každý), kinosálou, kde budeme premietať sfilmované knihy a artové filmy, s veľa sedačkami a zamestnancami, ktorí knihy milujú a rozumejú im atď.
    Takže už len nájsť vhodné priestory, vstupný kapitál, ľudí, čo rozumejú interiérovému dizajnu, dobrých barmanov, skvelých zamestnancov… no a môžem otvárať :D

    1. Zní to parádně. Tak až budeš hledat zaměstnance, dej mi vědět :) Mimochodem pamatuji si v Bratislavě úžasné knihkupectví, které jsme navštívili jednou, když jsme byli na MS v hokeji. Šlo se po takových velkých dřevěných stupních jakoby schodech nahoru a nahoře byla kavárna/cukrárna. Všude po stranách byly knihy a lezlo se pro ně taky po žebřících. Neznáš to náhodou? :) Jinak já teď tady žádné oblíbené knihkupectví nemám, je tu jen klasický obchoďákový Kanzelsberger a malé staré knihkupectví, kde je málo místa a nepříjemné prodavačky. Zlatá knihovna s čajem zdarma a skvělými křesly.

 4. Velký obdiv pro ty jenž studují u rodiny. Taky jsem na kurzu byla a moc mi pomohl se jen ujistit že je to pravé co by jsem chtěla studovat.
  PS: taky mi nesedlo tvrdé sezení asi to bude chtít příště polštář :-)

  1. Tak třeba se tam v říjnu sejdeme :) Naštěstí pauzy byly docela často, tak to šlo celkem vydržet, ale přesně se mi vybavilo, jak je to celodenní sezení náročné. To se mi s dětmi často nepoštěstí, i snídani mám v poklusu. Díky za komentář!

 5. Tohle je podle mě skvělý nápad! :) Tak snad se bude studium líbit a bude se ti v něm dařit, jestli se na tuhle dráhu vydáš :) A to vystihnutí negativ studentského života mě rozesmálo – jo, vím přesně, o čem mluvíš. Jen to kafe je u nás na fakultě dobré, když si človk připlatí za to z kantýny :D

 6. Jé, tak to zní jako skvělý plán! Moc ti fandím a doufám, že brzo napíšeš, jak to studium jde :)
  Ty typické znaky vysokoškolského studia jsi dobře vystihla :D

  Jinak jsem si vzpomněla, jak jsem byla před třemi lety na seznamovacím kurzu – byli tam studenti prvních ročníků psychologie, sociologie a knihovnictví a knihovníci jako jediní se tam učili a měli kurzy rychločtení.

  1. Díky, Leni. Jo, úplně jsem se vrátila zpátky :) Jinak i na tom kurzu říkali, že pojedeme někam na víkend na faru a první výuka proběhne tam. Rychločtení ve studijním plánu je, tak uvidíme. Napíši určitě o přijímačkách… Zbytek je ještě moc daleko :)

 7. Máš můj obdiv a přeji Ti, aby plány vyšly, na školu ses dostala a abys tam byla spokojená :)

  Článek jsem s chutí přečetla, takovéto informace a zkušenosti z první ruky jsou vždy nejužitečnější. O studiu knihovnictví jsem také nějaký čas uvažovala, ale přeci jen mě ještě čeká dodělání magistra a, doufám, nástup na další školu… Tak už by toho bylo asi moc. Tobě moc držím palce!

  Hezký den,
  K

   1. Studování více vysokých škol zasluhuje respekt, měla jsem kolem sebe pár lidí, kteří to úspěšně dotáhli, ale ke konci z nich fakt byly chodící mrtvoly.
    Jinak já na magistru studuji statistiku a metodologii výzkumu a chystám se – doufám – příští rok na služby muzeí a galerií :) Snad nám to vyjde! :)

 8. Jako absolvent ÚISKu volbu schvaluju a držím palce! Ale v knihovně se určitě dá pracovat i bez knihovnického vzdělání, a to i v té Národní.

Leave a Reply