Audiokniha „Dívka ve vlaku“ je jízda první třídou

Dívka ve vlaku je psychothriller, což je žánr, který v knižní podobě příliš nevyhledávám. Když jsem ale hledala titul, který by dokázal i mě, poslechového skeptika, zaujmout, dala jsem na doporučení a vybrala si tento hit a bestseller loňského roku. Slibné byly i recenze čtenářů nebo serveru naposlech.cz. A udělala jsem dobře!

Dívka ve vlaku - audiokniha

 • Název: Dívka ve vlaku
 • Autor: Paula Hawkins
 • Režie: Michal Bureš
 • Interpret: Tereza Bebarová, Petra Špalková, Lucie Pernetová
 • Délka: 11:15
 • Vydavatel: OneHotBook
 • Rok vydání: 2015

Příběh psán v ich formě a střídají se zde 3 vypravěčky a jejich deníkové záznamy. Hlavní postavou, která mluví nejčastěji a nejdéle, je Rachel. Nešťastná rozvedená žena, která má problémy s alkoholem a v životě se tak trochu plácá. Z práce ji vyhodili, ale i tak jezdí každý den do Londýna vlakem a předstírá před spolubydlící, že je stále zaměstnaná. Jednou z okna vlaku zahlédne něco zvláštního a obrátí se na policii. Bohužel to není zrovna věrohodná svědkyně, policie ji nevěří, a tak bere věci tak trochu do svých rukou…

Ukázka:

 

Oproti knize děj plyne pomaleji, musíte přijmout tempo čtení, které zvolily interpretky. Myslím si, že v knize by mi tento způsob střídavého vyprávění úplně neseděl, ale pro audiknihu je naprosto ideální. Mě dokázal příběh zaujmout hned od začátku a i když má slabší místa, jako celek funguje dobře.

Všechny tři herečky jsou výborné. Rachel v podání Petry Špalkové dokáže vystihnout různé typy emocí, strach, naivitu, hysterii, rozpaky a neleze na nervy, ani když ji slyšíte už x-tou hodinu. Dokázala dobře odvyprávět i dialogy s muži, kde jsem několikrát opravdu měla strach za ni. Líbila se mi i Tereza Bébarová jako melancholická a ke konci vzteklá Megan a naivní a znuděná Ann Lucie Pernetové. Všechny interpretky jsou navíc snadno rozpoznatelné již od prvních kapitol, takže jsem se neztrácela v tom, kdo zrovna mluví.

K atmosféře přispívají i dobře zvolené hudební předěly mezi kapitolami. Občas klavírní doprovod, jindy zvuky vlaků. Pokud posloucháte sami v noci, např. u usínání, určitě budete mít také občas nepříjemný pocit v zátylku.

Nečekejte žádnou velkou literaturu a hlubší myšlenky, ale zajímavý příběh a hlavně výborné zpracování nakladatelství OneHotBook. Dívka ve vlaku mě přesvědčila, že audioknihy nejsou jen chabou náhražkou papírových vydání, ale dokáží mu naopak přidat něco navíc.

10 komentářů k “Audiokniha „Dívka ve vlaku“ je jízda první třídou

 1. Mě knížka bohužel velmi zklamala.. Plytký děj, stále se opakující „scény“ a závěr bez nějakého většího překvapení. A dost mě mrzelo srovnávání se Zmizelou, ty knížky jsou extrémně rozdílné. Poslechově ale může potěšit. :)

  1. Anet, mě by asi knížka taky zklamala, zvlášť po tom, co je všude uvedená jako bestseller. Já jsem od audioknihy naopak nic nečekala, spíš jsem myslela, že se mi to nebude líbit, tak jsem byla příjemně překvapená. A dramatizace tady opravdu udělala hodně. Jinak Zmizelou jsem ještě nečetla, takže jsem si ji teď koupila taky jako audioknihu, ať mám srovnání, když to všichni srovnávají :) A zatím se mi tolik nelíbí… Ale je to možná tím, že chodím spát unavenější a po 10 minutách usínám :)

   1. Ono u té Zmizelé je první polovina knihy tak trošku „mimo mísu“, já to dokonce chtěla odložit. Ale PAK TO PŘIŠLO a já měla jen otevřenou pusu dokořán :) Budu se těšit pak na recenzi :)

 2. Super recenze! :) Dívku ve vlaku jsem si chtěla přečíst, ale možná nakonec sáhnu po audioverzi. Je totiž možné, že bych byla ze čtení taky zklamaná a u poslechu mohu alespoň dělat něco dalšího užitečného a nebudu tak mít pocit, že jsem promarnila čas :)

 3. Už dlouho mě žádná knížka nerozčílila tak jako tato. Žádná postava, které by se dalo fandit. Každopádně se nedá popřít, že by nezanechala dojem.

   1. Četla. Naštěstí jako poslední v řadě, takže mé lamentování nad knížkou alespoň ostatní z našeho obědového klubu neodradilo. Musela jsem se během Velikonoc uklidnit vánoční romancí Sněží, sněží…

Leave a Reply